G.C. MASKINVÆRKSTED ApS
CVR 10 02 86 63 · Herlufmagle · Maskinforarbejdning af metal · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
G.C. MASKINVÆRKSTED ApS har CVR-nummer 10028663. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maskinforarbejdning af metal (branchekode 255300). Adresse: Åbovej 9, 4160 Herlufmagle. Stiftet: 26. juni 2000. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.139.252 kr., årets resultat 296.126 kr., egenkapital 1.533.670 kr., aktiver i alt 2.593.785 kr. Soliditetsgraden på 59,1 % er højere end hos 66 % af de 605 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 296.126 kr. er højere end hos 52 % af de 605 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som G.C. MASKINVÆRKSTED ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maskinforarbejdning af metal (255300)
- Adresse
- Åbovej 9, 4160 Herlufmagle
- Kommune
- NÆSTVED
- Antal ansatte
-
5
2000 2018
- Telefon
- 55530011
- gert@gcmaskinvaerksted.dk
- Stiftet
- 26 Jun 2000
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- fremstilling og reparation af metaldele og beslægtet virksomhed samt investering i værdipapirer og i fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2012-05-21
- Momsnr. (EU VIES)
- DK10028663 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Åbovej 9, 4160 Herlufmagle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: gcmaskinvaerksted.dk Hjemmeside https://www.gcmaskinvaerksted.dk/
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (17. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
19,3%
▼ 7,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,83
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
59,1%
▲ 2,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-19,5%
▼ 19,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
605 virksomheder i «Maskinforarbejdning af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.139.252 | 2.121.092 | 1.854.708 | 1.628.562 | 1.758.204 |
| Resultat før skat | 386.370 | 472.526 | 194.426 | 207.306 | 175.845 |
| Årets resultat | 296.126 | 367.668 | 150.927 | 160.614 | 135.445 |
| Egenkapital | 1.533.670 | 1.372.544 | 1.126.876 | 1.093.749 | 1.047.535 |
| Aktiver i alt | 2.593.785 | 2.412.710 | 1.756.381 | 1.847.782 | 1.859.734 |
| Omsætningsaktiver | 1.934.714 | 1.849.930 | 1.334.516 | 1.276.613 | 1.324.950 |
| Kortfristet gæld | 1.060.115 | 1.040.166 | 629.505 | 725.117 | 757.773 |
| Gæld i alt | 1.060.115 | 1.040.166 | 629.505 | 754.033 | 812.199 |
| Soliditetsgrad | 59.1% | 56.9% | 64.2% | 59.2% | 56.3% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 4 | 4 | 3 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Malsag Holding ApS Siden 14 Nov 2025100% Ejer
Ledelse
1-
Gert Christoffersen Siden 26 Jun 2000Direktør
Produktionsenheder
1G.C. MASKINVÆRKSTED ApS
P-nr. 1007740073
Åbovej 9, 4160 Herlufmagle
Maskinforarbejdning af metal (255300)
👥 6 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)G.C. Maskinværksted Aps
Åbovej 9, 4160 Herlufmagle
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Næstved Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 436.839 DKK | 96.096 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 234.760 DKK | 51.634 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 270.937 DKK | 59.598 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 264.673 DKK | 58.212 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 128.323 DKK | 28.226 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: G.C. MASKINVÆRKSTED ApS (CVR 10028663)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver metaldele, maskinforarbejdning, metal.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.