Genco2020 Holding ApS
CVR 42 17 12 39 · København S · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Genco2020 Holding ApS har CVR-nummer 42171239. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ebertsgade 2, 1., 2300 København S. Stiftet: 18. december 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -11.303 kr., årets resultat 477.346 kr., egenkapital 2.986.581 kr., aktiver i alt 2.992.132 kr. Soliditetsgraden på 99,8 % er højere end hos 87 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 477.346 kr. er højere end hos 73 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Genco2020 Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ebertsgade 2, 1., 2300 København S
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 18 Dec 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- fungere som holdingselskab og anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-12-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42171239 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ebertsgade 2, 1., 2300 København S
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
16,0%
▼ 4,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
73,73
▲ 64,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,8%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-10,4%
▼ 10,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -11.303 | -10.276 | -8.250 | — | — |
| Resultat før skat | 477.346 | 532.779 | 527.269 | 775.926 | 609.185 |
| Årets resultat | 477.346 | 532.779 | 527.269 | 775.926 | 609.185 |
| Egenkapital | 2.986.581 | 2.576.735 | 2.804.957 | 2.336.587 | 1.810.661 |
| Aktiver i alt | 2.992.132 | 2.581.887 | 2.809.957 | 2.341.587 | 1.815.661 |
| Omsætningsaktiver | 409.283 | 49.974 | 382.722 | 110.379 | 31.337 |
| Kortfristet gæld | 5.551 | 5.152 | 5.000 | 5.000 | 5.000 |
| Gæld i alt | 5.551 | 5.152 | 5.000 | 5.000 | 5.000 |
| Soliditetsgrad | 99.8% | 99.8% | 99.8% | 99.8% | 99.7% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Ulaa Salim Siden 18 Dec 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Ulaa Salim Siden 18 Dec 2020Direktør
Produktionsenheder
1Genco2020 Holding ApS
P-nr. 1026859162
Ebertsgade 2, 1., 2300 København S
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -7.274 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -6.258 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -8.458 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -11.663 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -5.500 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Genco2020 Holding ApS (CVR 42171239)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fungere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.