Gislev-Holme Murerforretning ApS
CVR 38 64 14 84 · Gislev · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
Gislev-Holme Murerforretning ApS har CVR-nummer 38641484. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Holmevej 33, 5854 Gislev. Stiftet: 1. maj 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 1.463.777 kr., årets resultat -78.369 kr., egenkapital -75.956 kr., aktiver i alt 1.041.268 kr. Soliditetsgraden på -7,3 % er lavere end hos 86 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -78.369 kr. er lavere end hos 84 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 10 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Gislev-Holme Murerforretning ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Holmevej 33, 5854 Gislev
- Kommune
- FAABORG-MIDTFYN
- Antal ansatte
-
2
2017 2018
- Stiftet
- 1 May 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- murermesterforretning
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-06-13
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38641484 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Holmevej 33, 5854 Gislev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
1,08
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-7,3%
▼ 7,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
17,7%
▲ 17,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.463.777 | 1.329.379 | 1.444.088 | 1.519.079 | 1.645.493 |
| Resultat før skat | -95.633 | -115.206 | 40.256 | 26.769 | 34.540 |
| Årets resultat | -78.369 | -95.170 | 30.312 | 20.839 | 30.230 |
| Egenkapital | -75.956 | 2.413 | 97.583 | 67.271 | 46.431 |
| Aktiver i alt | 1.041.268 | 1.021.477 | 884.131 | 957.498 | 899.925 |
| Omsætningsaktiver | 991.266 | 960.385 | 806.398 | 865.336 | 823.590 |
| Kortfristet gæld | 917.224 | 1.019.064 | 786.548 | 890.227 | 852.494 |
| Gæld i alt | 1.117.224 | 1.019.064 | 786.548 | 890.227 | 852.494 |
| Soliditetsgrad | -7.3% | 0.2% | 11% | 7% | 5.2% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Anita Stage Rasmussen Siden 1 May 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Anita Stage Rasmussen Siden 1 May 2017Direktør
Produktionsenheder
1Gislev-Holme Murerforretning ApS
P-nr. 1022443557
Holmevej 33, 5854 Gislev
Murerarbejde (439100)
👥 5 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -102.008 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 45.202 DKK | 9.944 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 31.502 DKK | 6.930 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 10.559 DKK | 2.310 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -23.597 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Gislev-Holme Murerforretning ApS (CVR 38641484)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murermesterforretning, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.