GLASFAKTA ApS
CVR 33 94 65 46 · Viby J · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
GLASFAKTA ApS har CVR-nummer 33946546. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (branchekode 711210). Adresse: Jens Juuls Vej 17, 8260 Viby J. Stiftet: 19. september 2011. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 125.304 kr., årets resultat 121.369 kr., egenkapital 462.616 kr., aktiver i alt 765.756 kr. Soliditetsgraden på 60,4 % er højere end hos 57 % af de 2.127 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 121.369 kr. er højere end hos 52 % af de 2.127 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 152 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som GLASFAKTA ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (711210)
- Adresse
- Jens Juuls Vej 17, 8260 Viby J
- Kommune
- AARHUS
- Stiftet
- 19 Sep 2011
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- udøve rådgivende virksomhed og at foretage investeringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2011-09-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33946546 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Jens Juuls Vej 17, 8260 Viby J
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
26,2%
▲ 8,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,53
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
60,4%
▲ 4,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
99,1%
▲ 99,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2127 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 125.304 | 49.709 | 70.568 | 108.313 | 111.689 |
| Resultat før skat | 155.954 | 79.825 | 90.045 | 111.860 | 96.247 |
| Årets resultat | 121.369 | 60.958 | 70.113 | 87.758 | 73.297 |
| Egenkapital | 462.616 | 341.247 | 280.289 | 210.176 | 122.418 |
| Aktiver i alt | 765.756 | 605.420 | 581.597 | 564.371 | 345.573 |
| Omsætningsaktiver | 765.756 | 605.420 | 581.597 | 564.371 | 343.050 |
| Kortfristet gæld | 303.140 | 264.173 | 301.308 | 354.195 | 222.155 |
| Gæld i alt | 303.140 | 264.173 | 301.308 | 354.195 | 222.155 |
| Soliditetsgrad | 60.4% | 56.4% | 48.2% | 37.2% | 35.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
JØRGENSEN GRUPPEN ApS Siden 19 Sep 2011100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Gert Jørgensen Siden 19 Sep 2011Direktør
Produktionsenheder
1GLASFAKTA ApS
P-nr. 1017129836
Jens Juuls Vej 17, 8260 Viby J
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (711210)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JØRGENSEN GRUPPEN ApS (CVR 27174426)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver anlægsarbejder, byggeri, ingeniøraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.