Glentra PCo 1 ApS
CVR 43 70 33 82 · København K · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Glentra PCo 1 ApS har CVR-nummer 43703382. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Havnegade 23, 2., 1058 København K. Stiftet: 13. december 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -21.050 kr., årets resultat 923.195 kr., egenkapital 1.945.880 kr., aktiver i alt 2.009.387 kr. Soliditetsgraden på 96,8 % er højere end hos 65 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 923.195 kr. er højere end hos 81 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Glentra PCo 1 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Havnegade 23, 2., 1058 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 13 Dec 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre virksomheder samt al virksomhed, som efter skøn har forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-05-21
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43703382 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Havnegade 23, 2., 1058 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
47,4%
▲ 11,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,63
▼ 4,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,8%
▲ 0,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
151,6%
▲ 151,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -21.050 | -10.550 | -69.641 |
| Resultat før skat | 1.059.703 | 553.851 | 669.876 |
| Årets resultat | 923.195 | 366.890 | 510.794 |
| Egenkapital | 1.945.880 | 1.022.685 | 655.794 |
| Aktiver i alt | 2.009.387 | 1.065.848 | 844.967 |
| Omsætningsaktiver | 167.324 | 305.207 | — |
| Kortfristet gæld | 63.507 | 43.163 | 189.173 |
| Gæld i alt | 63.507 | 43.163 | 189.173 |
| Soliditetsgrad | 96.8% | 96% | 77.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
SLJ ApS Siden 17 Dec 202420% Ejer
-
Bruhn Invest Anno 2025 ApS Siden 1 Jan 202666,67% Ejer
Ledelse
2-
Michael Bruhn Hansen Siden 1 Oct 2025Direktør
-
Henrik Tordrup Siden 18 Sep 2024Direktør
Produktionsenheder
1Glentra PCo 1 ApS
P-nr. 1028830587
Havnegade 23, 2., 1058 København K
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 34.924 DKK | 7.678 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Glentra PCo 1 ApS (CVR 43703382)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver skøn.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.