Gloube 2 ApS
CVR 37 67 32 69 · København K · Servering af mad i restauranter og caféer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Gloube 2 ApS har CVR-nummer 37673269. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Servering af mad i restauranter og caféer (branchekode 561110). Adresse: Grønningen 5, kl., 1270 København K. Stiftet: 1. maj 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 60. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 21.807.829 kr., årets resultat 5.680.179 kr., egenkapital 6.180.179 kr., aktiver i alt 10.232.591 kr. Soliditetsgraden på 60,4 % er højere end hos 82 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 5.680.179 kr. er højere end hos 99 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 8 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Gloube 2 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
- Adresse
- Grønningen 5, kl., 1270 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
-
60
2016 2018
- Stiftet
- 1 May 2016
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- restauration samt anden virksomhed, der står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør eller af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2016-06-02
- Binavne
- Restaurant Gorilla ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37673269 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Grønningen 5, kl., 1270 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
91,9%
▼ 84,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,77
▲ 0,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
60,4%
▲ 27,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
23,0%
▲ 23,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4451 virksomheder i «Servering af mad i restauranter og caféer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 21.807.829 | 23.784.582 | 25.524.353 | 26.904.916 | 22.700.912 |
| Resultat før skat | 7.279.983 | 5.948.356 | 7.325.092 | 8.622.868 | 7.933.882 |
| Årets resultat | 5.680.179 | 4.619.720 | 5.710.609 | 6.722.478 | 6.180.710 |
| Egenkapital | 6.180.179 | 2.619.720 | 6.210.609 | 7.222.478 | 6.680.710 |
| Aktiver i alt | 10.232.591 | 7.959.776 | 12.405.022 | 14.474.385 | 15.164.074 |
| Omsætningsaktiver | 7.165.223 | 3.878.405 | 9.538.758 | 11.615.005 | 12.027.655 |
| Kortfristet gæld | 4.047.054 | 4.682.089 | 5.241.606 | 5.988.134 | 7.736.432 |
| Gæld i alt | 4.047.054 | 4.682.089 | 5.241.606 | 5.988.134 | 7.736.432 |
| Soliditetsgrad | 60.4% | 32.9% | 50.1% | 49.9% | 44.1% |
| Ansatte (gns.) | 35 | 40 | 42 | 44 | 35 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
5-
SAFT HOLDING ApS Siden 1 May 201620% Ejer
-
R O HOLDING ApS Siden 1 May 201625% Ejer
-
JTM-HOLDING ApS Siden 1 May 201625% Ejer
-
ROSENDAL JACOBSEN HOLDING ApS Siden 30 Oct 202010% Ejer
-
RL JENSEN HOLDING ApS Siden 7 Sep 202320% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Teichert Marcussen Siden 1 May 2016Adm. dir.
Produktionsenheder
1Restaurant Gorilla
P-nr. 1021414693
Flæsketorvet 63, 1711 København V
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
👥 58 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 7.000.015 DKK | 1.540.000 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 8.521.212 DKK | 1.874.664 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 6.519.796 DKK | 1.434.334 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 4.732.998 DKK | 1.041.238 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 3.180.022 DKK | 699.600 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Gloube 2 ApS (CVR 37673269)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver restauration, caféer, servering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.