Glysious ApS
CVR 41 84 56 19 · Holte · Fremstilling af farmaceutiske råvarer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Glysious ApS har CVR-nummer 41845619. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af farmaceutiske råvarer (branchekode 211000). Adresse: Kong Valdemars Vej 58, 2840 Holte. Stiftet: 12. november 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. april 2025 – 31. marts 2026): bruttofortjeneste 191.919 kr., årets resultat 115.633 kr., egenkapital 629.206 kr., aktiver i alt 972.764 kr. Soliditetsgraden på 64,7 % er højere end hos 60 % af de 26 virksomheder i branchen «Fremstilling af farmaceutiske råvarer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 115.633 kr. er højere end hos 63 % af de 26 virksomheder i branchen «Fremstilling af farmaceutiske råvarer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 69 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Glysious ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af farmaceutiske råvarer (211000)
- Adresse
- Kong Valdemars Vej 58, 2840 Holte
- Kommune
- RUDERSDAL
- Antal ansatte
- 1
- Telefon
- 30535393
- Stiftet
- 12 Nov 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udvikle, producere og kommercialisere glycerolsilikone elastomere/klæbere, der kan frigive aktive substanser, samt dermed beslægtede aktiviteter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-11-12
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41845619 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kong Valdemars Vej 58, 2840 Holte
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
18,4%
▼ 18,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,63
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
64,7%
▲ 5,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-51,7%
▼ 51,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
26 virksomheder i «Fremstilling af farmaceutiske råvarer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 191.919 | 620.077 | 266.560 | 404.864 | 239.666 |
| Resultat før skat | 106.150 | 302.321 | 53.107 | 182.392 | 131.183 |
| Årets resultat | 115.633 | 239.505 | 44.538 | 162.511 | 116.327 |
| Egenkapital | 629.206 | 658.119 | 418.614 | 374.076 | 211.565 |
| Aktiver i alt | 972.764 | 1.113.987 | 1.102.087 | 733.782 | 576.103 |
| Omsætningsaktiver | 180.680 | 318.480 | 284.547 | — | — |
| Kortfristet gæld | 288.139 | 390.966 | 655.832 | 340.634 | 358.476 |
| Gæld i alt | 288.139 | 390.966 | 655.832 | 340.634 | 358.476 |
| Soliditetsgrad | 64.7% | 59.1% | 38% | 51% | 36.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Siena ApS Siden 21 Mar 20215% Ejer
-
Jefferson Holding ApS Siden 12 Nov 202050% Ejer
-
LadegaardSkov Holding ApS Siden 12 Nov 202033,33% Ejer
Ledelse
2-
Anne Ladegaard Skov Siden 12 Nov 2020Direktør
-
Stina Bjerg Nielsen Siden 12 Nov 2020Direktør
Produktionsenheder
1Glysious ApS
P-nr. 1026468384
Kong Valdemars Vej 58, 2840 Holte
Fremstilling af farmaceutiske råvarer (211000)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Jefferson Holding ApS (CVR 41837705)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver elastomere, klæbere, glycerolsilikone.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.