GMC HOLDING A/S
CVR 26 62 33 59 · Hjallerup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
GMC HOLDING A/S har CVR-nummer 26623359. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Håndværkervej 34, 9320 Hjallerup. Stiftet: 28. maj 2002. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -16.225 kr., årets resultat -1.820.222 kr., egenkapital 6.254.826 kr., aktiver i alt 6.696.063 kr. Soliditetsgraden på 93,4 % er højere end hos 57 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -1.820.222 kr. er lavere end hos 97 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som GMC HOLDING A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Håndværkervej 34, 9320 Hjallerup
- Kommune
- Brønderslev
- Stiftet
- 28 May 2002
- Selskabskapital
- 1.110.000 DKK
- Formål
- investeringsvirksomhed, herunder at virke som holdingselskab og anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af selskabets direktør i forening med et bestyrelsesmedlem, af bestyrelsens formand i forening med et bestyrelsesmedlem, eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-06-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26623359 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Håndværkervej 34, 9320 Hjallerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-29,1%
▼ 12,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,18
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
93,4%
▼ 1,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-39,2%
▼ 39,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -16.225 | -17.850 | -14.817 | -20.350 | -35.270 |
| Resultat før skat | -1.820.070 | -1.302.767 | -2.252.228 | 499.331 | 1.663.210 |
| Årets resultat | -1.820.222 | -1.307.192 | -2.246.017 | 507.598 | 1.712.022 |
| Egenkapital | 6.254.826 | 8.075.047 | 9.382.239 | 11.628.256 | 11.120.659 |
| Aktiver i alt | 6.696.063 | 8.496.780 | 9.797.518 | 12.035.525 | 11.968.891 |
| Omsætningsaktiver | 78.340 | 92.856 | 125.957 | 139.968 | 116.492 |
| Kortfristet gæld | 441.237 | 421.733 | 415.279 | 407.269 | 848.232 |
| Gæld i alt | 441.237 | 421.733 | 415.279 | 407.269 | 848.232 |
| Soliditetsgrad | 93.4% | 95% | 95.8% | 96.6% | 92.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
MORTEN JARNE CLAUSEN HOLDING ApS Siden 28 May 200220% Ejer
-
GITTE CLAUSEN BRUUN HOLDING ApS Siden 28 May 200220% Ejer
-
Clausen Holding II, Hjallerup ApS Siden 1 Jan 202250% Ejer
Ledelse
4-
Gitte Bruun Siden 28 May 2002Bestyrelsesmedlem
-
Gitte Bruun Siden 28 May 2002Direktør
-
Morten Jarne Clausen Siden 28 May 2002Formand
-
Richard Fynbo Siden 9 Jun 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1GMC HOLDING A/S
P-nr. 1009126658
Håndværkervej 34, 9320 Hjallerup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | -46.123 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
| 2020 | -86.141 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Clausen Holding II, Hjallerup ApS (CVR 42730173)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Gribskov Erhverv og Turisme FMBA Gilleleje
- A.P. MØLLER OG HUSTRU CHASTINE MC-KINNEY MØLLERS FOND TIL ALMENE FORMAAL København K
- Veteranfonden Charlottenlund
- Fonden Varefakta Glostrup
- OLE HASLUNDS KUNSTNERFOND København K
- CORTSEN HOLDING ApS Aarhus C
- Hobbes Holding ApS København S
- NOVI A/S Aalborg Øst
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver virke.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.