Gnious Emeritus V ApS
CVR 29 94 06 49 · Ikast · Detailhandel med tøj · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Gnious Emeritus V ApS har CVR-nummer 29940649. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med tøj (branchekode 477110). Adresse: Strøget 38, 7430 Ikast. Stiftet: 18. oktober 2006. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 0 kr., årets resultat 20.215 kr., egenkapital 411.977 kr., aktiver i alt 431.007 kr. Soliditetsgraden på 95,6 % er højere end hos 94 % af de 1.658 virksomheder i branchen «Detailhandel med tøj», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 20.215 kr. er højere end hos 56 % af de 1.658 virksomheder i branchen «Detailhandel med tøj», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Gnious Emeritus V ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med tøj (477110)
- Adresse
- Strøget 38, 7430 Ikast
- Kommune
- IKAST-BRANDE
- kism@sindico.dk
- Stiftet
- 18 Oct 2006
- Selskabskapital
- 140.000 DKK
- Formål
- salg af beklædning
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-04-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29940649 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Strøget 38, 7430 Ikast
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,9%
▲ 7,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
22,65
▲ 1,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
95,6%
▲ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
325,8%
▲ 325,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1658 virksomheder i «Detailhandel med tøj»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 0 | -11.480 | -7.500 | -7.125 | -7.225 |
| Resultat før skat | 20.215 | -11.480 | 1.369 | 3.744 | 3.235 |
| Årets resultat | 20.215 | -8.954 | 7.403 | -56.878 | 24.091 |
| Egenkapital | 411.977 | 391.762 | 400.716 | 393.313 | 450.191 |
| Aktiver i alt | 431.007 | 410.742 | 408.216 | 400.438 | 450.191 |
| Omsætningsaktiver | 431.007 | 410.742 | 408.216 | 400.438 | 450.191 |
| Kortfristet gæld | 19.030 | 18.980 | 7.500 | — | — |
| Gæld i alt | 19.030 | 18.980 | 7.500 | 7.125 | 450.191 |
| Soliditetsgrad | 95.6% | 95.4% | 98.2% | 98.2% | 100% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Marcus Gruppen ApS Siden 30 Sep 2010100% Ejer
Ledelse
1-
Mikkel Hasling Kodbøl Jørgensen Siden 14 Apr 2023Direktør
Produktionsenheder
1Gnious Emeritus V ApS
P-nr. 1012685692
Strøget 38, 7430 Ikast
Detailhandel med tøj (477110)
👥 3 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Sindico Group A/S (CVR 32347215)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver beklædning, tøj.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.