GRAPHICAL PRODUCTION FACILITIES ApS
CVR 33 96 07 43 · Gilleleje · Anden specialiseret engroshandel i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
GRAPHICAL PRODUCTION FACILITIES ApS har CVR-nummer 33960743. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Anden specialiseret engroshandel i.a.n. (branchekode 468900). Adresse: Havnevej 22A, 3250 Gilleleje. Stiftet: 1. oktober 2011. Status: aktiv. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 3.406.938 kr., årets resultat 809.850 kr., egenkapital 1.796.826 kr., aktiver i alt 4.923.564 kr. Soliditetsgraden på 36,5 % er lavere end hos 60 % af de 521 virksomheder i branchen «Anden specialiseret engroshandel i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 809.850 kr. er højere end hos 79 % af de 521 virksomheder i branchen «Anden specialiseret engroshandel i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 40 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som GRAPHICAL PRODUCTION FACILITIES ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden specialiseret engroshandel i.a.n. (468900)
- Adresse
- Havnevej 22A, 3250 Gilleleje
- Kommune
- GRIBSKOV
- Antal ansatte
-
6
2013 2018
- Telefon
- 49177755
- Stiftet
- 1 Oct 2011
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- handel, herunder import og eksport
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en anpartshaver eller direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-10-09
- Binavne
- PARASOL NORDIC ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33960743 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Havnevej 22A, 3250 Gilleleje
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
45,1%
▲ 17,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,66
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
36,5%
▼ 15,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
113,6%
▲ 113,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
521 virksomheder i «Anden specialiseret engroshandel i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.406.938 | 2.431.256 | 2.478.933 | 1.630.111 | 1.751.794 |
| Resultat før skat | 1.041.130 | 487.642 | 846.244 | 179.387 | 657.211 |
| Årets resultat | 809.850 | 379.170 | 654.950 | 136.696 | 507.371 |
| Egenkapital | 1.796.826 | 1.386.976 | 1.507.808 | 952.858 | 1.116.162 |
| Aktiver i alt | 4.923.564 | 2.658.185 | 3.068.279 | 1.780.010 | 2.087.790 |
| Omsætningsaktiver | 4.641.168 | 2.275.193 | 2.886.319 | 1.563.544 | 1.696.124 |
| Kortfristet gæld | 2.791.259 | 1.013.238 | 1.206.451 | 757.819 | 775.586 |
| Gæld i alt | 3.107.425 | 1.244.036 | 1.540.475 | 824.173 | 944.986 |
| Soliditetsgrad | 36.5% | 52.2% | 49.1% | 53.5% | 53.5% |
| Ansatte (gns.) | 5 | 4 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mutzis Holding ApS Siden 16 Feb 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Vilhelm Steen Jensen Siden 11 Nov 2011Direktør
Produktionsenheder
1GRAPHICAL PRODUCTION FACILITIES ApS
P-nr. 1017182400
Havnevej 22A, 3250 Gilleleje
Anden specialiseret engroshandel i.a.n. (468900)
👥 6 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Mutzis Holding ApS (CVR 40269290)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver eksport, import, specialiseret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.