Green Construction ApS
CVR 38 87 19 78 · Stenstrup · Gennemførelse af byggeprojekter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Green Construction ApS har CVR-nummer 38871978. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Gennemførelse af byggeprojekter (branchekode 681200). Adresse: Lundevej 15A, 5771 Stenstrup. Stiftet: 22. august 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.409 kr., årets resultat -456 kr., egenkapital 100.075 kr., aktiver i alt 109.445 kr. Soliditetsgraden på 91,4 % er højere end hos 90 % af de 1.911 virksomheder i branchen «Gennemførelse af byggeprojekter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -456 kr. er højere end hos 51 % af de 1.911 virksomheder i branchen «Gennemførelse af byggeprojekter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 98 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Green Construction ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Gennemførelse af byggeprojekter (681200)
- Adresse
- Lundevej 15A, 5771 Stenstrup
- Kommune
- SVENDBORG
- Antal ansatte
-
1
2017 2018
- Telefon
- 29910774
- info@green-construction.dk
- Stiftet
- 22 Aug 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- bygge- og anlægsvirksomhed og hermed forbundne aktiviteter
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en likvidator
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-08-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38871978 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lundevej 15A, 5771 Stenstrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-0,5%
▲ 118,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
11,68
▲ 10,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
91,4%
▲ 69,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
99,6%
▲ 99,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1911 virksomheder i «Gennemførelse af byggeprojekter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.409 | 71.125 | 49.477 | 409.492 | 2.208.283 |
| Resultat før skat | -456 | -104.414 | -90.858 | -70.533 | 249.232 |
| Årets resultat | -456 | -119.697 | -84.060 | -62.048 | 213.683 |
| Egenkapital | 100.075 | 100.527 | 220.224 | 304.284 | 366.332 |
| Aktiver i alt | 109.445 | 450.591 | 652.953 | 765.362 | 1.098.046 |
| Omsætningsaktiver | 109.445 | 450.591 | 79.831 | 144.715 | 446.841 |
| Kortfristet gæld | 9.370 | 350.064 | 432.729 | 461.078 | 731.714 |
| Gæld i alt | 9.370 | 350.064 | 432.729 | 461.078 | 731.714 |
| Soliditetsgrad | 91.4% | 22.3% | 33.7% | 39.8% | 33.4% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 0 | 1 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Emilie Tine Nymann Andersen Siden 22 Aug 2017100% Ejer
-
Sundsgaarden Holding ApS Siden 22 Aug 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Michael Jensen Siden 19 Jun 2026Likvidator
Produktionsenheder
1Green Construction ApS
P-nr. 1022766488
Lundevej 15A, 5771 Stenstrup
Gennemførelse af byggeprojekter (681200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Sundsgaarden Holding ApS (CVR 38871846)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver anlægsvirksomhed, bygge, forbundne.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.