Green2x Holding ApS
CVR 41 26 03 51 · Hellerup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Green2x Holding ApS har CVR-nummer 41260351. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Strandvejen 125, 2900 Hellerup. Stiftet: 20. marts 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 31. december 2025): bruttofortjeneste -31.341 kr., årets resultat -10.343.939 kr., egenkapital 4.858.291 kr., aktiver i alt 14.076.163 kr. Soliditetsgraden på 34,5 % er lavere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -10.343.939 kr. er lavere end hos 99 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Green2x Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Strandvejen 125, 2900 Hellerup
- Kommune
- KØBENHAVN
- Telefon
- 51913367
- msk@green2x.com
- Hjemmeside
- green2x.com
- Stiftet
- 20 Mar 2020
- Selskabskapital
- 1.067.063 DKK
- Formål
- eje kapitalandele, at modtage honorarer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør i forening med bestyrelsesformanden, af to direktører i forening eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-09-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41260351 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Strandvejen 125, 2900 Hellerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-212,9%
▼ 113,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,05
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
34,5%
▼ 55,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
31,8%
▲ 31,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -31.341 | -31.267 | -239.894 | -239.894 | -183.400 |
| Resultat før skat | -10.325.959 | -15.002.822 | -21.596.031 | -21.596.031 | -9.325.972 |
| Årets resultat | -10.343.939 | -15.169.020 | -21.855.881 | -21.855.881 | -9.466.028 |
| Egenkapital | 4.858.291 | 15.202.230 | 5.953.705 | 5.953.705 | 27.809.586 |
| Aktiver i alt | 14.076.163 | 16.901.591 | 16.707.309 | 16.707.309 | 27.982.904 |
| Omsætningsaktiver | 419.998 | 320.273 | 6.079.106 | 6.079.106 | 10.805.000 |
| Kortfristet gæld | 9.217.872 | 1.699.361 | 447.169 | 447.169 | 173.318 |
| Gæld i alt | 9.217.872 | 1.699.361 | 10.753.604 | 10.753.604 | 173.318 |
| Soliditetsgrad | 34.5% | 89.9% | 35.6% | 35.6% | 99.4% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
7-
YDUORAB Invest ApS Siden 2 Jun 20265% Ejer
-
Thorsgaard Holding ApS Siden 2 Jun 20265% Ejer
-
Furinge Invest ApS Siden 2 Jun 20265% Ejer
-
VENG Energy ApS Siden 2 Jun 20265% Ejer
-
Danmarks Eksport- og Investeringsfond Siden 2 Jan 202610% Ejer
-
Equinor Low Carbon Solutions Denmark A/S Siden 2 Jan 202620% Ejer
-
Bridgehill Partners Capital 1 Ltd. Siden 14 Jan 20255% Ejer
Ledelse
6-
Allan Bødskov Andersen Siden 17 Mar 2026Bestyrelsesmedlem
-
Jakob Møller Jensen Siden 7 Dec 2022Formand
-
Jesper Bruun Jørgensen Ørnskov Siden 2 Jan 2026Bestyrelsesmedlem
-
Mikkel Sjølin Kiil Siden 23 Aug 2023Adm. dir.
-
Andreas Michael Thornit Siden 2 Jan 2026Bestyrelsesmedlem
-
Sivert Vist Siden 2 Jan 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Green2x Holding ApS
P-nr. 1025691446
Strandvejen 125, 2900 Hellerup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -18.269.561 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -8.962.210 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -650.771 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -1.282.570 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Green2x Holding ApS (CVR 41260351)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver honorarer, modtage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.