GRØNBECHS SILO ApS
CVR 28 33 17 97 · Rønne · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
GRØNBECHS SILO ApS har CVR-nummer 28331797. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Sandemandsvej 12, 3700 Rønne. Stiftet: 24. januar 2005. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 46.527 kr., årets resultat 36.834 kr., egenkapital 1.470.025 kr., aktiver i alt 1.497.561 kr. Soliditetsgraden på 98,2 % er højere end hos 96 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 36.834 kr. er lavere end hos 51 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 2 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som GRØNBECHS SILO ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Sandemandsvej 12, 3700 Rønne
- Kommune
- BORNHOLMS REGIONSKOMMUNE
- Stiftet
- 24 Jan 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- byggevirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2007-05-09
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28331797 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sandemandsvej 12, 3700 Rønne
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,5%
▼ 0,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,77
▲ 1,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,2%
▲ 0,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-3,9%
▼ 3,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 46.527 | 45.723 | 34.460 | 41.976 | 40.888 |
| Resultat før skat | 47.218 | 49.146 | 38.655 | 40.571 | 39.659 |
| Årets resultat | 36.834 | 38.344 | 30.163 | 31.661 | 30.947 |
| Egenkapital | 1.470.025 | 1.433.191 | 1.594.846 | 1.564.683 | 1.533.022 |
| Aktiver i alt | 1.497.561 | 1.468.896 | 1.637.708 | 1.595.258 | 1.554.525 |
| Omsætningsaktiver | 103.780 | 75.115 | 243.927 | 201.477 | 160.744 |
| Kortfristet gæld | 27.536 | 35.705 | 42.862 | 30.575 | 21.503 |
| Gæld i alt | 27.536 | 35.705 | 42.862 | 30.575 | 21.503 |
| Soliditetsgrad | 98.2% | 97.6% | 97.4% | 98.1% | 98.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
KOEFOED HOLDING ApS Siden 1 Nov 2012100% Ejer
Ledelse
1-
Jens Koefoed Siden 24 Jan 2005Direktør
Produktionsenheder
1GRØNBECHS SILO ApS
P-nr. 1011087589
Sandemandsvej 12, 3700 Rønne
Opførelse af bygninger (410000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KOEFOED HOLDING ApS (CVR 26407923)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver byggevirksomhed, opførelse, bygninger.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.