Gudrunsvej III ApS
CVR 38 36 90 75 · København V · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Gudrunsvej III ApS har CVR-nummer 38369075. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Axeltorv 2N, 4., 1609 København V. Stiftet: 27. januar 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 11.759.000 kr., bruttofortjeneste 9.033.000 kr., årets resultat 32.391.000 kr., egenkapital 60.655.000 kr., aktiver i alt 242.645.000 kr. Soliditetsgraden på 25,0 % er lavere end hos 56 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 32.391.000 kr. er højere end hos 99 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen steg 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Gudrunsvej III ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Axeltorv 2N, 4., 1609 København V
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 27 Jan 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- opførelse, køb, salg, formidling og udlejning af ejendomme, administration samt rådgivning og serviceydelser i forbindelse hermed og anden i øvrigt hermed stående virk-somhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 2 direktører i forening eller af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-04-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38369075 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Axeltorv 2N, 4., 1609 København V
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
275,5%
▲ 326,2 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
53,4%
▲ 73,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,03
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
25,0%
▲ 11,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
677,9%
▲ 677,9 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
6,5%
▲ 6,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 11.759.000 | 11.046.000 | 11.043.000 | 11.335.000 | 11.295.000 |
| Bruttoresultat | 9.033.000 | 8.239.000 | 8.491.000 | -12.183.000 | 6.119.000 |
| Resultat før skat | 41.432.000 | -6.748.000 | -19.030.000 | -15.925.000 | 2.448.000 |
| Årets resultat | 32.391.000 | -5.605.000 | -14.988.000 | -12.422.000 | 1.910.000 |
| Egenkapital | 60.655.000 | 28.264.000 | 33.869.000 | 48.857.000 | 61.279.000 |
| Aktiver i alt | 242.645.000 | 204.179.000 | 207.145.000 | 225.077.000 | 246.418.000 |
| Omsætningsaktiver | 945.000 | 2.579.000 | 1.345.000 | 277.000 | 418.000 |
| Kortfristet gæld | 36.083.000 | 36.684.000 | 36.577.000 | 36.583.000 | 41.936.000 |
| Gæld i alt | 175.151.000 | 175.915.000 | 173.276.000 | 173.414.000 | 178.830.000 |
| Soliditetsgrad | 25% | 13.8% | 16.4% | 21.7% | 24.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
COBO VIII Holding ApS Siden 28 Feb 2018100% Ejer
Ledelse
3-
Peder Sehested Lund Siden 1 Jan 2025Direktør
-
Morten Munkager Knudsen Siden 1 Jan 2025Direktør
-
Casper Elmelund Abild Siden 24 Apr 2024Adm. dir.
Produktionsenheder
1Gudrunsvej III ApS
P-nr. 1022135011
Axeltorv 2N, 4., 1609 København V
Opførelse af bygninger (410000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: COBO VIII Holding ApS (CVR 38684620)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver virk, somhed, opførelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.