Gyrup Landbrug ApS
CVR 41 28 64 31 · Snedsted · Avl af malkekvæg · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Gyrup Landbrug ApS har CVR-nummer 41286431. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Avl af malkekvæg (branchekode 014100). Adresse: Gyrupvej 14, 7752 Snedsted. Stiftet: 6. april 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 10.327.049 kr., årets resultat 4.395.137 kr., egenkapital 19.397.278 kr., aktiver i alt 68.365.900 kr. Soliditetsgraden på 28,4 % er lavere end hos 57 % af de 183 virksomheder i branchen «Avl af malkekvæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.395.137 kr. er højere end hos 60 % af de 183 virksomheder i branchen «Avl af malkekvæg», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 59 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Gyrup Landbrug ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Avl af malkekvæg (014100)
- Adresse
- Gyrupvej 14, 7752 Snedsted
- Kommune
- THISTED
- Antal ansatte
- 6
- Stiftet
- 6 Apr 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- landbrugsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to direktører i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-04-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41286431 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gyrupvej 14, 7752 Snedsted
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
22,7%
▲ 20,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,41
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
28,4%
▲ 4,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
993,7%
▲ 993,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
183 virksomheder i «Avl af malkekvæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 10.327.049 | 6.478.168 | 5.235.933 | 6.126.092 | 4.328.730 |
| Resultat før skat | 5.522.810 | 519.035 | -316.846 | 8.686.673 | 326.433 |
| Årets resultat | 4.395.137 | 401.845 | -294.339 | 6.810.863 | 281.488 |
| Egenkapital | 19.397.278 | 15.127.141 | 16.092.696 | 16.387.035 | 9.576.172 |
| Aktiver i alt | 68.365.900 | 62.333.004 | 63.367.138 | 61.556.144 | 59.826.133 |
| Omsætningsaktiver | 6.746.681 | 7.182.734 | 7.902.835 | 6.626.171 | 4.913.575 |
| Kortfristet gæld | 4.794.256 | 3.660.250 | 3.233.511 | 4.299.297 | 3.465.215 |
| Gæld i alt | 46.243.431 | 44.846.381 | 45.209.432 | 42.949.826 | 48.166.552 |
| Soliditetsgrad | 28.4% | 24.3% | 25.4% | 26.6% | 16% |
| Ansatte (gns.) | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Gyrup Økologi Holding ApS Siden 4 Oct 2023100% Ejer
Ledelse
2-
Ellen Stærk Nicolajsen Siden 6 Apr 2020Direktør
-
Marie Stærk Nicolajsen Stjernholm Siden 6 Apr 2020Direktør
Produktionsenheder
1Gyrup Landbrug ApS
P-nr. 1025728471
Gyrupvej 14, 7752 Snedsted
Avl af malkekvæg (014100)
👥 5 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
3 lokation(er)Gyrup Landbrug ApS
Gyrupvej 14, 7752 Snedsted
Husdyrbrug
HG § 1 stk 1 - Husdyrbrug der ikke har eller kan få en godkendelse, men med et dyrehold indenfor intervallet 75 < DE ≤ 250 DE (IED grænsen) og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Omfattet af regelmæssige tilsyn Øvrige husdyrbrug større end 3 DE, omfattet af lokaliseringsgodkendelser. Forudsat at disse var omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017. Øvrige husdyrbrug, der ikke har en godkendelse/tilladelse med et dyrehold indenfor intervallet 3 < DE ≤ 75 DE og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Pelsdyrfarme som ikke har en godkendelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 25 < DE ≤ 250 DE Omfattet af brugerbetaling Pelsdyrfarme, som ikke har en tilladelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 3 < DE ≤ 25 DE Alle omfattet af brugerbetaling
Tilsyn: Thisted Kommune
Staldanlæg Årup Byvej 39
Årup Byvej 39, 7752 Snedsted
Husdyrbrug
HG § 1 stk 1 - Husdyrbrug der ikke har eller kan få en godkendelse, men med et dyrehold indenfor intervallet 75 < DE ≤ 250 DE (IED grænsen) og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Omfattet af regelmæssige tilsyn Øvrige husdyrbrug større end 3 DE, omfattet af lokaliseringsgodkendelser. Forudsat at disse var omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017. Øvrige husdyrbrug, der ikke har en godkendelse/tilladelse med et dyrehold indenfor intervallet 3 < DE ≤ 75 DE og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Pelsdyrfarme som ikke har en godkendelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 25 < DE ≤ 250 DE Omfattet af brugerbetaling Pelsdyrfarme, som ikke har en tilladelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 3 < DE ≤ 25 DE Alle omfattet af brugerbetaling
Tilsyn: Thisted Kommune
Staldanlæg Legindvej 149
Legindvej 149, 7752 Snedsted
Husdyrbrug
§ 16 b - Husdyrbrug med en tilladelse efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 med en ammoniakemission E i intervallet: 750 kg NH3-N pr. år < E ≤ 3.500 kg NH3-N pr. år - ikke IED, men omfattet af BAT (kategori 1b)
Tilsyn: Thisted Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Gyrup Økologi Holding ApS (CVR 38975323)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver landbrugsvirksomhed, malkekvæg, avl.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.