H. ANDSBJERG ApS
CVR 33 38 51 37 · Herning · Vejgodstransport · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
H. ANDSBJERG ApS har CVR-nummer 33385137. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Vejgodstransport (branchekode 494100). Adresse: Ørre Byvej 2, 7400 Herning. Stiftet: 3. januar 2011. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 1.546.369 kr., årets resultat 385.502 kr., egenkapital 3.095.709 kr., aktiver i alt 4.021.731 kr. Soliditetsgraden på 77,0 % er højere end hos 85 % af de 2.289 virksomheder i branchen «Vejgodstransport», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 385.502 kr. er højere end hos 70 % af de 2.289 virksomheder i branchen «Vejgodstransport», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 14 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som H. ANDSBJERG ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Vejgodstransport (494100)
- Adresse
- Ørre Byvej 2, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
-
2
2011 2018
- Telefon
- 97136219
- Stiftet
- 3 Jan 2011
- Selskabskapital
- 160.000 DKK
- Formål
- vognmandsforretning
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktion
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2011-01-03
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33385137 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ørre Byvej 2, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
12,5%
▼ 8,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,87
▲ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
77,0%
▲ 6,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-32,1%
▼ 32,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2289 virksomheder i «Vejgodstransport»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.546.369 | 1.800.887 | 1.097.113 | 1.177.267 | 1.569.567 |
| Resultat før skat | 491.542 | 728.326 | 35.603 | 102.510 | 363.975 |
| Årets resultat | 385.502 | 567.739 | 27.320 | 80.857 | 282.409 |
| Egenkapital | 3.095.709 | 2.710.207 | 2.742.468 | 2.715.148 | 2.634.291 |
| Aktiver i alt | 4.021.731 | 3.823.600 | 3.186.347 | 3.285.441 | 3.402.133 |
| Omsætningsaktiver | 2.281.916 | 2.105.918 | 1.072.761 | 2.075.268 | 1.822.541 |
| Kortfristet gæld | 796.022 | 972.393 | 358.879 | 493.293 | 673.842 |
| Gæld i alt | 4.021.731 | 972.393 | 358.879 | 493.293 | 673.842 |
| Soliditetsgrad | 77% | 70.9% | 86.1% | 82.6% | 77.4% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Henning Andsbjerg Holding ApS Siden 1 Jan 202410% Ejer
-
Henrik Andsbjerg Holding ApS Siden 1 Jan 202490% Ejer
Ledelse
2-
Henning Andsbjerg Siden 6 Jan 2011Adm. dir.
-
Henrik Santana Andsbjerg Siden 6 Jan 2011Direktør
Produktionsenheder
1H. ANDSBJERG ApS
P-nr. 1016556994
Ørre Byvej 2, 7400 Herning
Vejgodstransport (494100)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | -359.016 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 175.721 DKK | 38.654 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 375.374 DKK | 82.566 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -50.118 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Henrik Andsbjerg Holding ApS (CVR 40376275)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver vognmandsforretning, vejgodstransport.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.