HALS MOTORVÆRKSTED ApS
CVR 20 83 07 86 · Hals · Reparation og vedligeholdelse af civile skibe og både · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HALS MOTORVÆRKSTED ApS har CVR-nummer 20830786. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af civile skibe og både (branchekode 331500). Adresse: Færgevej 6, 9370 Hals. Stiftet: 1. marts 1998. Status: aktiv. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 4.934.809 kr., årets resultat 1.583.635 kr., egenkapital 2.583.635 kr., aktiver i alt 4.770.078 kr. Soliditetsgraden på 54,2 % er højere end hos 61 % af de 212 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af civile skibe og både», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.583.635 kr. er højere end hos 92 % af de 212 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af civile skibe og både», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 2 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HALS MOTORVÆRKSTED ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af civile skibe og både (331500)
- Adresse
- Færgevej 6, 9370 Hals
- Kommune
- AALBORG
- Antal ansatte
-
6
1997 2018
- Telefon
- 98251330
- Stiftet
- 1 Mar 1998
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- Selskabets formål er: At drive motorværksted
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-02-19
- Binavne
- AALBORG MOTORVÆRKSTED ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK20830786 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Færgevej 6, 9370 Hals
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
61,3%
▼ 0,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,49
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
54,2%
▼ 1,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-1,1%
▼ 1,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
212 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af civile skibe og både»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.934.809 | 4.824.777 | 4.281.918 | 4.134.040 | 4.130.514 |
| Resultat før skat | 2.032.095 | 2.053.482 | 1.671.520 | 1.253.028 | 1.273.860 |
| Årets resultat | 1.583.635 | 1.600.835 | 1.303.071 | 976.588 | 992.599 |
| Egenkapital | 2.583.635 | 2.600.835 | 2.303.072 | 1.976.588 | 1.992.599 |
| Aktiver i alt | 4.770.078 | 4.641.317 | 3.764.717 | 3.306.431 | 3.368.709 |
| Omsætningsaktiver | 4.123.230 | 4.042.065 | 3.522.703 | 3.048.386 | — |
| Kortfristet gæld | 1.659.237 | 1.524.073 | 1.036.604 | 1.008.266 | — |
| Gæld i alt | 2.113.427 | 1.961.736 | 1.397.883 | 1.273.251 | 3.368.709 |
| Soliditetsgrad | 54.2% | 56% | 61.2% | 59.8% | 59.2% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 6 | 6 | 6 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
D. Jørgensen Holding ApS Siden 9 Dec 2025100% Ejer
Ledelse
1-
Dennis Jørgensen Siden 9 Dec 2025Direktør
Produktionsenheder
1HALS MOTORVÆRKSTED ApS
P-nr. 1002148714
Færgevej 6, 9370 Hals
Reparation og vedligeholdelse af civile skibe og både (331500)
👥 7 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)HALS MOTORVÆRKSTED ApS
Færgevej 6, 9370 Hals
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Aalborg Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CBN HOLDING ApS (CVR 27410898)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver motorværksted, civile, skibe.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.