Hammerglass Denmark ApS
CVR 39 46 97 66 · Horsens · Fremstilling og bearbejdning af andet glas, herunder teknisk glas · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Hammerglass Denmark ApS har CVR-nummer 39469766. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling og bearbejdning af andet glas, herunder teknisk glas (branchekode 231500). Adresse: Ormhøjgårdvej 27, 8700 Horsens. Stiftet: 28. marts 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 715.055 kr., årets resultat 40.347 kr., egenkapital 343.489 kr., aktiver i alt 460.948 kr. Soliditetsgraden på 74,5 % er højere end hos 100 % af de 8 virksomheder i branchen «Fremstilling og bearbejdning af andet glas, herunder teknisk glas», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 40.347 kr. er lavere end hos 62 % af de 8 virksomheder i branchen «Fremstilling og bearbejdning af andet glas, herunder teknisk glas», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 7 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Hammerglass Denmark ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling og bearbejdning af andet glas, herunder teknisk glas (231500)
- Adresse
- Ormhøjgårdvej 27, 8700 Horsens
- Kommune
- HORSENS
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 28 Mar 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- markedsføring og salg af sikkerheds- og beskyttelsesglas samt anden virksomhed, der står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to medlemmer af direktionen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-03-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39469766 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ormhøjgårdvej 27, 8700 Horsens
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,7%
▼ 0,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,92
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
74,5%
▲ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
9,5%
▲ 9,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
8 virksomheder i «Fremstilling og bearbejdning af andet glas, herunder teknisk glas»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 715.055 | 669.948 | 747.519 | 713.313 | 714.123 |
| Resultat før skat | 51.910 | 47.429 | 51.050 | 46.641 | 46.021 |
| Årets resultat | 40.347 | 36.833 | 39.700 | 36.345 | 35.901 |
| Egenkapital | 343.489 | 303.142 | 266.310 | 226.610 | 190.265 |
| Aktiver i alt | 460.948 | 407.650 | 504.458 | 323.784 | 314.153 |
| Omsætningsaktiver | 460.948 | 407.650 | 504.458 | 323.784 | 314.153 |
| Kortfristet gæld | 117.459 | 104.508 | 238.148 | 97.174 | 123.888 |
| Gæld i alt | 117.459 | 104.508 | 238.148 | 97.174 | 123.888 |
| Soliditetsgrad | 74.5% | 74.4% | 52.8% | 70% | 60.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Hammerglass AB Siden 28 Mar 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Bo Michael Engström Siden 1 Jul 2021Direktør
Produktionsenheder
1Hammerglass Denmark ApS
P-nr. 1023503561
Ormhøjgårdvej 27, 8700 Horsens
Fremstilling og bearbejdning af andet glas, herunder teknisk glas (231500)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 48.164 DKK | 10.582 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 51.590 DKK | 11.330 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 46.855 DKK | 10.296 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 46.015 DKK | 10.120 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 16.589 DKK | 3.630 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Hammerglass Denmark ApS (CVR 39469766)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver beskyttelsesglas, sikkerheds, glas.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.