HANDEST MURER & ENTREPRENØR ApS
CVR 27 68 74 82 · Fårup · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HANDEST MURER & ENTREPRENØR ApS har CVR-nummer 27687482. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Vesterlandsvej 11, 8990 Fårup. Stiftet: 14. april 2004. Status: aktiv. Antal ansatte: 10. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 6.562.425 kr., årets resultat 971.408 kr., egenkapital 3.384.044 kr., aktiver i alt 5.260.272 kr. Soliditetsgraden på 64,3 % er højere end hos 79 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 971.408 kr. er højere end hos 93 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 21 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HANDEST MURER & ENTREPRENØR ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Vesterlandsvej 11, 8990 Fårup
- Kommune
- MARIAGERFJORD
- Antal ansatte
-
10
2004 2018
- Stiftet
- 14 Apr 2004
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- bygge- og anlægsvirksomhed, herunder kloakarbejde og dermed forbunden virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af een direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-09-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27687482 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vesterlandsvej 11, 8990 Fårup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
28,7%
▲ 12,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,80
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
64,3%
▼ 2,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
115,3%
▲ 115,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 6.562.425 | 5.410.150 | 7.766.790 | 8.554.907 | 6.017.154 |
| Resultat før skat | 1.249.884 | 591.558 | 1.351.274 | 1.770.376 | 1.122.157 |
| Årets resultat | 971.408 | 451.264 | 1.053.438 | 1.377.808 | 874.217 |
| Egenkapital | 3.384.044 | 2.862.636 | 2.911.372 | 2.657.934 | 1.880.126 |
| Aktiver i alt | 5.260.272 | 4.315.968 | 5.231.811 | 5.473.322 | 4.784.868 |
| Omsætningsaktiver | 5.260.272 | 4.315.968 | 5.231.811 | 5.473.322 | 4.784.868 |
| Kortfristet gæld | 1.876.228 | 1.453.332 | 2.320.439 | 2.815.388 | 2.904.742 |
| Gæld i alt | 1.876.228 | 1.453.332 | 2.320.439 | 2.815.388 | 2.904.742 |
| Soliditetsgrad | 64.3% | 66.3% | 55.6% | 48.6% | 39.3% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 9 | 11 | 13 | 10 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
RIISØ HOLDING, HANDEST ApS Siden 14 Apr 2004100% Ejer
Ledelse
1-
Claus Riis Østergaard Siden 14 Apr 2004Adm. dir.
Produktionsenheder
1HANDEST MURER & ENTREPRENØR ApS
P-nr. 1010507797
Vesterlandsvej 11, 8990 Fårup
Murerarbejde (439100)
👥 10 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RIISØ HOLDING, HANDEST ApS (CVR 27687377)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kloakarbejde, anlægsvirksomhed, bygge.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.