HANDING ApS
CVR 28 89 61 58 · Lynge · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HANDING ApS har CVR-nummer 28896158. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (branchekode 466400). Adresse: Nordkranvej 5, 3540 Lynge. Stiftet: 13. juli 2005. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.384.258 kr., årets resultat -396.686 kr., egenkapital 5.378.357 kr., aktiver i alt 7.289.731 kr. Soliditetsgraden på 73,8 % er højere end hos 77 % af de 1.833 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -396.686 kr. er lavere end hos 89 % af de 1.833 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 2 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HANDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)
- Adresse
- Nordkranvej 5, 3540 Lynge
- Kommune
- ALLERØD
- Antal ansatte
-
7
2005 2018
- Telefon
- 48160166
- handing@handing.dk
- Stiftet
- 13 Jul 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handel og finansiering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2005-07-13
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28896158 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nordkranvej 5, 3540 Lynge
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-7,4%
▼ 4,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,29
▼ 2,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
73,8%
▼ 10,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-87,7%
▼ 87,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1833 virksomheder i «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.384.258 | 2.332.856 | 905.455 | 3.994.664 | 2.961.618 |
| Resultat før skat | -506.942 | -381.278 | -1.807.799 | 1.180.558 | 436.143 |
| Årets resultat | -396.686 | -211.340 | -1.496.755 | 912.949 | 340.290 |
| Egenkapital | 5.378.357 | 7.375.044 | 7.586.384 | 9.083.134 | 8.170.185 |
| Aktiver i alt | 7.289.731 | 8.799.362 | 8.531.515 | 9.998.943 | 9.432.740 |
| Omsætningsaktiver | 6.168.301 | 7.636.812 | 7.304.430 | 8.724.437 | 8.368.425 |
| Kortfristet gæld | 1.872.799 | 1.383.637 | 945.131 | 884.452 | 1.248.528 |
| Gæld i alt | 1.872.799 | 1.383.637 | 945.131 | 884.452 | 1.248.528 |
| Soliditetsgrad | 73.8% | 83.8% | 88.9% | 90.8% | 86.6% |
| Ansatte (gns.) | 7 | 7 | 5 | 5 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
T.N. HANDING HOLDING ApS Siden 27 Nov 2007100% Ejer
Ledelse
1-
Thomas Neiiendam Siden 13 Jul 2005Direktør
Produktionsenheder
1HANDING ApS
P-nr. 1011566401
Nordkranvej 5, 3540 Lynge
Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)
👥 7 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
1 lokation(er)Handing ApS
Nordkranvej 5, 3540 Lynge
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Allerød Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: T.N. HANDING HOLDING ApS (CVR 31076099)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maskiner, finansiering, udstyr.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.