Hansen og Jensen Byg ApS
CVR 34 87 66 73 · Herlev · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Under konkurs
Kort fortalt
Hansen og Jensen Byg ApS har CVR-nummer 34876673. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Lyskær 13C, th, 2730 Herlev. Stiftet: 1. december 2012. Status: under konkurs. Antal ansatte: 31. Seneste årsrapport (regnskabsår 2019): omsætning 28.377.928 kr., bruttofortjeneste 10.337.782 kr., årets resultat 603.827 kr., egenkapital 1.330.686 kr., aktiver i alt 16.261.943 kr. Soliditetsgraden på 8,2 % er lavere end hos 81 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 603.827 kr. er højere end hos 88 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen steg 25 % fra regnskabsår 2018 til 2019. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Hansen og Jensen Byg ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Lyskær 13C, th, 2730 Herlev
- Kommune
- HERLEV
- Antal ansatte
-
31
2016 2018
- Telefon
- 50667702
- cj@hansenjensenbyg.dk
- Stiftet
- 1 Dec 2012
- Kreditstatus
- Konkurs
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- udføre murerarbejde for erhvervsdrivende samt private
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-09-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34876673 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lyskær 13C, th, 2730 Herlev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
2,1%
▲ 0,3 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
45,4%
▼ 29,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,96
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
8,2%
▲ 1,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
44,7%
▲ 44,7 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
25,2%
▲ 25,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 28.377.928 | 22.659.405 | 4.793.537 | 637.424 | — |
| Bruttoresultat | 10.337.782 | 8.712.610 | 1.979.678 | 244.852 | -35.246 |
| Resultat før skat | 774.137 | 521.695 | 11.283 | 2.836 | -54.597 |
| Årets resultat | 603.827 | 417.368 | 11.283 | 2.836 | -54.597 |
| Egenkapital | 1.330.686 | 556.549 | 34.853 | 23.569 | 20.733 |
| Aktiver i alt | 16.261.943 | 7.691.582 | 2.025.550 | 288.954 | 65.817 |
| Omsætningsaktiver | 14.325.724 | 5.464.715 | 1.524.008 | 136.676 | 27.113 |
| Kortfristet gæld | 14.931.257 | 7.135.033 | 1.990.697 | 265.385 | 45.084 |
| Gæld i alt | 14.931.257 | 7.135.033 | 1.990.697 | 265.385 | 45.084 |
| Soliditetsgrad | 8.2% | 7.2% | 1.7% | 8.2% | 31.5% |
| Ansatte (gns.) | 30 | 24 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jimmy Andrew Strawbridge Siden 14 Aug 2020100% Ejer
Produktionsenheder
1Hansen og Jensen Byg ApS
P-nr. 1018101218
Lyskær 13C, th, 2730 Herlev
Murerarbejde (439100)
👥 31 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2021 | — | — | Enkeltstående selskab |
| 2020 | — | — | Enkeltstående selskab |
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver erhvervsdrivende, udføre, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms