HARDER AUTOMATION ApS
CVR 27 98 63 15 · Tilst · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HARDER AUTOMATION ApS har CVR-nummer 27986315. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (branchekode 711220). Adresse: Lerbjerg 14, 8381 Tilst. Stiftet: 1. juli 2004. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 852.106 kr., årets resultat 202.040 kr., egenkapital 409.749 kr., aktiver i alt 669.436 kr. Soliditetsgraden på 61,2 % er højere end hos 53 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 202.040 kr. er højere end hos 64 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 19 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HARDER AUTOMATION ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
- Adresse
- Lerbjerg 14, 8381 Tilst
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
1
2015 2018
- Stiftet
- 1 Jul 2004
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handels-, produktions- og ingeniørvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2014-06-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27986315 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lerbjerg 14, 8381 Tilst
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
49,3%
▲ 6,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,58
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
61,2%
▲ 6,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
31,0%
▲ 31,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1070 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 852.106 | 716.548 | 930.803 | 443.090 | 381.504 |
| Resultat før skat | 243.590 | 213.705 | 434.443 | 332.219 | 179.698 |
| Årets resultat | 202.040 | 154.275 | 338.611 | 259.091 | 140.186 |
| Egenkapital | 409.749 | 357.709 | 503.434 | 439.823 | 430.732 |
| Aktiver i alt | 669.436 | 655.093 | 881.867 | 730.285 | 583.414 |
| Omsætningsaktiver | 669.436 | 655.093 | 881.867 | 730.285 | 583.414 |
| Kortfristet gæld | 259.687 | 291.194 | 378.433 | 290.462 | 152.682 |
| Gæld i alt | 669.436 | 291.194 | 378.433 | 290.462 | 152.682 |
| Soliditetsgrad | 61.2% | 54.6% | 57.1% | 60.2% | 73.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
ESBEN HARDER HOLDING ApS Siden 1 Jul 2004100% Ejer
Ledelse
1-
Esben Harder Larsen Siden 27 Aug 2004Direktør
Produktionsenheder
1HARDER AUTOMATION ApS
P-nr. 1010717813
Lerbjerg 14, 8381 Tilst
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ESBEN HARDER HOLDING ApS (CVR 27986307)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ingeniørvirksomhed, maskinteknik, produktions.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.