HAVE & PARKCENTER SVENDBORG ApS
CVR 34 60 80 24 · Svendborg · Reparation og vedligeholdelse af maskiner · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HAVE & PARKCENTER SVENDBORG ApS har CVR-nummer 34608024. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af maskiner (branchekode 331200). Adresse: Tvedvej 170, 5700 Svendborg. Stiftet: 30. juni 2012. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 1.483.031 kr., årets resultat 119.115 kr., egenkapital 2.890.698 kr., aktiver i alt 4.986.838 kr. Soliditetsgraden på 58,0 % er højere end hos 63 % af de 574 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af maskiner», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 119.115 kr. er lavere end hos 51 % af de 574 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af maskiner», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 14 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HAVE & PARKCENTER SVENDBORG ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af maskiner (331200)
- Adresse
- Tvedvej 170, 5700 Svendborg
- Kommune
- SVENDBORG
- Antal ansatte
-
2
2012 2018
- Stiftet
- 30 Jun 2012
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- udførsel af service og reparation af havemaskiner
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2013-06-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34608024 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tvedvej 170, 5700 Svendborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,1%
▲ 0,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,38
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
58,0%
▼ 5,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
28,2%
▲ 28,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
574 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af maskiner»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.483.031 | 1.305.862 | 1.221.597 | 1.060.983 | 383.183 |
| Resultat før skat | 157.241 | 124.471 | 124.209 | 27.446 | -635.525 |
| Årets resultat | 119.115 | 92.931 | 92.649 | 18.109 | -497.961 |
| Egenkapital | 2.890.698 | 2.771.583 | 2.678.652 | 2.586.003 | 2.567.894 |
| Aktiver i alt | 4.986.838 | 4.393.232 | 4.068.269 | 3.623.839 | 3.342.585 |
| Omsætningsaktiver | 4.978.505 | 4.374.899 | 4.039.936 | 3.585.506 | 3.294.252 |
| Kortfristet gæld | 2.094.307 | 1.617.616 | 1.389.096 | 1.037.019 | 774.691 |
| Gæld i alt | 2.094.307 | 1.617.616 | 1.389.096 | 1.037.019 | 774.691 |
| Soliditetsgrad | 58% | 63.1% | 65.8% | 71.4% | 76.8% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
JIMMY HERMANSEN HOLDING ApS Siden 20 Jun 2013100% Ejer
Ledelse
1-
Jimmy Glargaard Hermansen Siden 30 Jun 2012Adm. dir.
Produktionsenheder
1HAVE & PARKCENTER SVENDBORG ApS
P-nr. 1017775657
Tvedvej 170, 5700 Svendborg
Reparation og vedligeholdelse af maskiner (331200)
👥 2 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Have & Park Center Svendborg
Tvedvej 170, 5700 Svendborg
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Svendborg Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JIMMY HERMANSEN HOLDING ApS (CVR 35381600)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver havemaskiner, udførsel, maskiner.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.