HAVNENS SNEDKERI ApS
CVR 26 99 23 97 · Hadsund · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HAVNENS SNEDKERI ApS har CVR-nummer 26992397. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Havnevej 12B, 9560 Hadsund. Stiftet: 1. januar 2004. Status: aktiv. Antal ansatte: 16. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 8.103.847 kr., årets resultat 1.188.004 kr., egenkapital 1.974.228 kr., aktiver i alt 4.236.770 kr. Soliditetsgraden på 46,6 % er højere end hos 61 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.188.004 kr. er højere end hos 94 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 22 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HAVNENS SNEDKERI ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Havnevej 12B, 9560 Hadsund
- Kommune
- MARIAGERFJORD
- Antal ansatte
-
16
2004 2018
- Stiftet
- 1 Jan 2004
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- tømrer- og snedkervirksomhed , samt handel og finansiering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-01-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26992397 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Havnevej 12B, 9560 Hadsund
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
60,2%
▲ 21,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,77
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
46,6%
▼ 9,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
73,0%
▲ 73,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 8.103.847 | 6.662.291 | 7.132.028 | 6.344.513 | 5.135.500 |
| Resultat før skat | 1.551.381 | 903.704 | 1.113.572 | 1.249.730 | 384.771 |
| Årets resultat | 1.188.004 | 686.564 | 859.545 | 969.510 | 317.624 |
| Egenkapital | 1.974.228 | 1.786.224 | 1.899.660 | 1.640.115 | 970.605 |
| Aktiver i alt | 4.236.770 | 3.213.792 | 3.008.136 | 2.737.712 | 2.120.712 |
| Omsætningsaktiver | 3.941.404 | 2.819.721 | 2.515.258 | 2.121.755 | 1.432.556 |
| Kortfristet gæld | 2.227.110 | 1.381.249 | 1.077.821 | 991.751 | 1.050.107 |
| Gæld i alt | 2.227.110 | 1.381.249 | 1.077.821 | 991.751 | 1.050.107 |
| Soliditetsgrad | 46.6% | 55.6% | 63.2% | 59.9% | 45.8% |
| Ansatte (gns.) | 13 | 12 | 11 | 10 | 10 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
CM Bay Holding ApS Siden 30 Jan 2026100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Bay Kristensen Siden 30 Jan 2026Direktør
Produktionsenheder
1HAVNENS SNEDKERI ApS
P-nr. 1010298624
Havnevej 12B, 9560 Hadsund
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 15 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Havnens Snedkeri ApS
Havnøvej 20, 9560 Hadsund
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Mariagerfjord Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 915.843 DKK | 201.476 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.041.952 DKK | 229.218 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.219.102 DKK | 268.202 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 226.257 DKK | 49.764 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 612.289 DKK | 134.684 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HAVNENS SNEDKERI ApS (CVR 26992397)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver snedkervirksomhed, finansiering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.