Hedelund Mælk ApS
CVR 42 83 43 94 · Arden · Avl af malkekvæg · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Hedelund Mælk ApS har CVR-nummer 42834394. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Avl af malkekvæg (branchekode 014100). Adresse: Lundgaard Hedevej 36, 9510 Arden. Stiftet: 4. november 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 57. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 79.416.816 kr., årets resultat 46.754.900 kr., egenkapital 104.289.726 kr., aktiver i alt 127.024.760 kr. Soliditetsgraden på 82,1 % er højere end hos 92 % af de 183 virksomheder i branchen «Avl af malkekvæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 46.754.900 kr. er højere end hos 100 % af de 183 virksomheder i branchen «Avl af malkekvæg», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 35 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Hedelund Mælk ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Avl af malkekvæg (014100)
- Adresse
- Lundgaard Hedevej 36, 9510 Arden
- Kommune
- MARIAGERFJORD
- Antal ansatte
- 57
- Stiftet
- 4 Nov 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- mælkeproduktion
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-11-04
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42834394 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lundgaard Hedevej 36, 9510 Arden
📍 Hovedadresse · 🏭 4 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
44,8%
▼ 3,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,36
▲ 1,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
82,1%
▲ 26,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
68,3%
▲ 68,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
183 virksomheder i «Avl af malkekvæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 79.416.816 | 58.813.668 | 27.702.765 | 54.410.293 |
| Resultat før skat | 56.748.463 | 35.421.751 | 8.039.605 | 43.063.361 |
| Årets resultat | 46.754.900 | 27.778.285 | 5.646.705 | 34.069.835 |
| Egenkapital | 104.289.726 | 57.534.825 | 29.756.540 | 34.109.835 |
| Aktiver i alt | 127.024.760 | 103.300.854 | 89.509.250 | 76.301.676 |
| Omsætningsaktiver | 45.636.643 | 33.678.260 | 28.862.818 | 25.732.528 |
| Kortfristet gæld | 19.316.034 | 41.653.029 | 47.186.710 | 28.303.841 |
| Gæld i alt | 19.316.034 | 41.653.029 | 58.186.710 | 41.303.841 |
| Soliditetsgrad | 82.1% | 55.7% | 33.2% | 44.7% |
| Ansatte (gns.) | 53 | 44 | 40 | 40 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Elta Holding ApS Siden 1 Apr 2023100% Ejer
Ledelse
2-
Jeppe Elmer Neergaard Pedersen Siden 22 Feb 2022Direktør
-
Tanja Neergaard Jensen Siden 22 Apr 2026Direktør
Produktionsenheder
4Hedelund Mælk ApS
P-nr. 1027725887
Lundgaard Hedevej 36, 9510 Arden
Avl af malkekvæg (014100)
👥 33 ansatte
Mosegaarden
P-nr. 1027748453
Hvamvej 45, 9620 Aalestrup
Avl af malkekvæg (014100)
👥 1 ansatte
Baandruplund
P-nr. 1027748461
Borgergade 74, 9620 Aalestrup
Avl af malkekvæg (014100)
👥 1 ansatte
Grusbakgaard
P-nr. 1030245381
Døstrupvej 146, 9500 Hobro
Avl af malkekvæg (014100)
👥 16 ansatte
Miljøregulering
8 lokation(er)Båndruplund ApS
Borgergade 74, 9620 Aalestrup
Husdyrbrug
§ 12 stk 1 - Husdyrbrug, som er godkendt efter tidligere regler i husdyrbrugloven m.v. til husdyrbrug større end 250 DE - ikke IED (kategori 1b)
Tilsyn: Vesthimmerlands Kommune
Bækvej 2 - Hedelund Mælk
Bækvej 2, 9510 Arden
Husdyrbrug
§ 16 a - Husdyrbrug, som er godkendt efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 med en ammoniakemission E: E > 3.500 kg NH3-N pr. år - ikke IED (kategori 1b)
Tilsyn: Mariagerfjord Kommune
Døstrupvej 146 - Hedelund Mælk
Døstrupvej 146, 9500 Hobro
Husdyrbrug
§ 16 a - Husdyrbrug, som er godkendt efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 med en ammoniakemission E: E > 3.500 kg NH3-N pr. år - ikke IED (kategori 1b)
Tilsyn: Mariagerfjord Kommune
Egelundsvej 23 - Hedelund Mælk
Egelundsvej 23, 9510 Arden
Husdyrbrug
Ejendom uden erhvervsmæssig dyrehold. Et plantebrug, hvis der på ejendommen anvendes eller opbevares husdyrgødning svarende til produktionen fra et erhvervsmæssigt dyrehold jf. husdyrgødningsbekendtgørelsens § 2, stk. 1. Ikke omfattet af regelmæssige tilsyn jf. tilsynsbekendtgørelsen, men af § 81 stk 2 i husdyrgødningsbekendtgørelsen. Omfattet af brugerbetalingsbekendtgørelsens § 2, stk. 1 nr. 3
Tilsyn: Mariagerfjord Kommune
Hvarregaardsvej 3 - Hedelund Mælk
Hvarregaardsvej 3, 9500 Hobro
Husdyrbrug
§ 16 b - Husdyrbrug med en tilladelse efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 med en ammoniakemission E i intervallet: 750 kg NH3-N pr. år < E ≤ 3.500 kg NH3-N pr. år - ikke IED, men omfattet af BAT (kategori 1b)
Tilsyn: Mariagerfjord Kommune
Lundgaard Hedevej 34 - Hedelund Mælk
Lundgaard Hedevej 34, 9510 Arden
Husdyrbrug
§ 16 b - Husdyrbrug med en tilladelse efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 til husdyranlæg med et produktionsareal større end 100 m2 og en ammoniakemission E ≤ 750 kg. NH3-N pr. år, herunder pelsdyr. Ikke omfattet af BAT (kategori 2)
Tilsyn: Mariagerfjord Kommune
Lundgaard Hedevej 36 - Hedelund Mælk
Lundgaard Hedevej 36, 9510 Arden
Husdyrbrug
§ 16 a - Husdyrbrug, som er godkendt efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 med en ammoniakemission E: E > 3.500 kg NH3-N pr. år - ikke IED (kategori 1b)
Tilsyn: Mariagerfjord Kommune
Mosegården
Hvamvej 45, 9620 Aalestrup
Husdyrbrug
§ 16 a - Husdyrbrug, som er godkendt efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 med en ammoniakemission E: E > 3.500 kg NH3-N pr. år - ikke IED (kategori 1b)
Tilsyn: Viborg Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | 36.843.344 DKK | 8.105.526 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Elta Holding ApS (CVR 43036882)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver mælkeproduktion, malkekvæg, avl.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.