HEDEVANG & CO APS
CVR 38 35 68 44 · Kolding · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
HEDEVANG & CO APS har CVR-nummer 38356844. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (branchekode 711220). Adresse: Sindalvej 6, 6000 Kolding. Stiftet: 20. januar 2017. Status: ophørt 8. oktober 2026. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 35.703 kr., årets resultat 22.614 kr., egenkapital 32.496 kr., aktiver i alt 103.681 kr. Soliditetsgraden på 31,3 % er lavere end hos 73 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 22.614 kr. er lavere end hos 59 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 23 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HEDEVANG & CO APS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
- Adresse
- Sindalvej 6, 6000 Kolding
- Kommune
- KOLDING
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 20 Jan 2017
- Ophørt
- 8 Oct 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38356844 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sindalvej 6, 6000 Kolding
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
69,6%
▼ 234,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,46
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
31,3%
▲ 17,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-24,8%
▼ 24,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1070 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 35.703 | 46.191 | 23.839 | 312.966 | 27.452 |
| Resultat før skat | 29.656 | 39.183 | -226.506 | 93.915 | 15.998 |
| Årets resultat | 22.614 | 30.068 | -176.742 | 73.092 | 20.541 |
| Egenkapital | 32.496 | 9.882 | -20.187 | 156.555 | 83.462 |
| Aktiver i alt | 103.681 | 72.651 | 52.658 | 248.353 | 142.312 |
| Omsætningsaktiver | 103.681 | 72.651 | 52.658 | 248.353 | — |
| Kortfristet gæld | 71.185 | 62.769 | 72.845 | 91.798 | 58.850 |
| Gæld i alt | 71.185 | 62.769 | 72.845 | 91.798 | 58.850 |
| Soliditetsgrad | 31.3% | 13.6% | -38.3% | 63% | 58.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M.A.H. INVEST ApS (CVR 37249572)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
18 Oct 2026NORMAL → OPLØSTEFTERERKLÆRING
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maskinteknik, produktions, ingeniøraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms