Hegnsgaard Holding ApS, Vorbasse
CVR 37 85 56 93 · Vorbasse · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Hegnsgaard Holding ApS, Vorbasse har CVR-nummer 37855693. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Skovly 15, 6623 Vorbasse. Stiftet: 28. juni 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -5.688 kr., årets resultat 421.198 kr., egenkapital 10.299.624 kr., aktiver i alt 10.368.004 kr. Soliditetsgraden på 99,3 % er højere end hos 80 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 421.198 kr. er højere end hos 72 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Hegnsgaard Holding ApS, Vorbasse? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Skovly 15, 6623 Vorbasse
- Kommune
- BILLUND
- Stiftet
- 28 Jun 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i helt eller delvist ejede datterselskaber samt investering i øvrigt
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2016-06-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37855693 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skovly 15, 6623 Vorbasse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,1%
▲ 4,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,51
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,3%
▲ 5,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
779,8%
▲ 779,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -5.688 | -4.256 | -3.937 | -3.750 | -6.002 |
| Resultat før skat | 416.901 | -69.680 | 649.634 | 972.553 | 1.013.129 |
| Årets resultat | 421.198 | -61.962 | 655.343 | 974.723 | 1.015.264 |
| Egenkapital | 10.299.624 | 10.013.426 | 10.197.388 | 9.659.845 | 8.799.522 |
| Aktiver i alt | 10.368.004 | 10.721.803 | 10.726.801 | 10.031.053 | 9.053.052 |
| Omsætningsaktiver | 34.816 | 31.046 | 14.709 | 2.170 | 6.585 |
| Kortfristet gæld | 68.380 | 708.377 | 529.413 | 371.208 | 253.530 |
| Gæld i alt | 68.380 | 708.377 | 529.413 | 371.208 | 253.530 |
| Soliditetsgrad | 99.3% | 93.4% | 95.1% | 96.3% | 97.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Kristensen Siden 28 Jun 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Kristensen Siden 28 Jun 2016Direktør
Produktionsenheder
1Hegnsgaard Holding ApS, Vorbasse
P-nr. 1021573805
Skovly 15, 6623 Vorbasse
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 388.109 DKK | 85.382 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 791.424 DKK | 174.108 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 759.227 DKK | 167.024 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 516.646 DKK | 113.652 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Hegnsgaard Holding ApS, Vorbasse (CVR 37855693)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejede, datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.