Hein Rasmussen ApS
CVR 37 70 19 63 · Flemming · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Under konkurs
Kort fortalt
Hein Rasmussen ApS har CVR-nummer 37701963. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Horsensvej 16, 8762 Flemming. Stiftet: 20. maj 2016. Status: under konkurs. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2024): bruttofortjeneste 4.569.934 kr., årets resultat 34.652 kr., egenkapital 424.387 kr., aktiver i alt 4.148.584 kr. Soliditetsgraden på 10,2 % er lavere end hos 79 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 34.652 kr. er lavere end hos 56 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 34 % fra regnskabsår 2023 til 2024. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Hein Rasmussen ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Horsensvej 16, 8762 Flemming
- Kommune
- HEDENSTED
- Antal ansatte
-
7
2016 2018
- Telefon
- 40599190
- Bogholderi@h-r-aps.dk
- Stiftet
- 20 May 2016
- Kreditstatus
- Konkurs
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- udførelse af bygge- og anlægsarbejder
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-07-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37701963 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Horsensvej 16, 8762 Flemming
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,2%
▼ 78,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,10
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
10,2%
▼ 1,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-89,8%
▼ 89,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.569.934 | 3.410.377 | 2.676.535 | 2.657.751 | — |
| Resultat før skat | 23.164 | 485.775 | -343.422 | 241.635 | — |
| Årets resultat | 34.652 | 339.097 | -262.115 | 244.355 | — |
| Egenkapital | 424.387 | 389.735 | 50.638 | 312.753 | 68.398 |
| Aktiver i alt | 4.148.584 | 3.477.944 | 3.490.751 | 2.964.629 | 2.639.344 |
| Omsætningsaktiver | 4.074.184 | 3.403.244 | 3.463.751 | 2.931.067 | 2.597.032 |
| Kortfristet gæld | 3.697.416 | 3.046.345 | 3.415.913 | 2.651.227 | 2.567.577 |
| Gæld i alt | 3.697.416 | 3.046.345 | 3.415.913 | 2.651.227 | 2.567.577 |
| Soliditetsgrad | 10.2% | 11.2% | 1.5% | 10.5% | 2.6% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Hein Rasmussen Holding ApS Siden 1 Jul 202350% Ejer
-
Byg-Let Holding ApS Siden 1 Jul 202350% Ejer
Produktionsenheder
1Hein Rasmussen ApS
P-nr. 1021437804
Horsensvej 16, 8762 Flemming
Murerarbejde (439100)
👥 7 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 16.341 DKK | 3.586 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 109.834 DKK | 24.156 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Hein Rasmussen ApS (CVR 37701963)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver bygge, udførelse, anlægsarbejder.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms