HelMau ApS
CVR 44 55 64 80 · Holstebro · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HelMau ApS har CVR-nummer 44556480. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Tingager Skoven 21, 7500 Holstebro. Stiftet: 1. januar 2024. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -6.250 kr., årets resultat 3.012.830 kr., egenkapital 31.458.141 kr., aktiver i alt 31.474.391 kr. Soliditetsgraden på 99,9 % er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.012.830 kr. er højere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HelMau ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Tingager Skoven 21, 7500 Holstebro
- Kommune
- HOLSTEBRO
- Stiftet
- 1 Jan 2024
- Selskabskapital
- 41.000 DKK
- Formål
- er at drive virksomhed med investering i aktier og anparter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen i forening
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-07-10
- Sekundære brancher
- Investering for egen regning (649910)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44556480 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tingager Skoven 21, 7500 Holstebro
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
9,6%
▲ 5,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
139,59
▲ 135,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,9%
▼ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
137,2%
▲ 137,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsætning | — | — |
| Bruttoresultat | -6.250 | -10.000 |
| Resultat før skat | 3.012.830 | 1.268.210 |
| Årets resultat | 3.012.830 | 1.270.395 |
| Egenkapital | 31.458.141 | 30.694.505 |
| Aktiver i alt | 31.474.391 | 30.704.505 |
| Omsætningsaktiver | 2.268.324 | 42.251 |
| Kortfristet gæld | 16.250 | 10.000 |
| Gæld i alt | 16.250 | 10.000 |
| Soliditetsgrad | 99.9% | 100% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
HL67 Holding ApS Siden 1 Jan 202466,67% Ejer
-
Ustrup ApS Siden 1 Jan 202420% Ejer
Ledelse
2-
Henrik Larsen Siden 1 Jan 2024Adm. dir.
-
Michael Axelsen Ustrup Siden 1 Jan 2024Direktør
Produktionsenheder
1HelMau ApS
P-nr. 1029994001
Tingager Skoven 21, 7500 Holstebro
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HL67 Holding ApS (CVR 39187469)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver regning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.