Henneby Camping ApS
CVR 41 20 20 68 · Oksbøl · Drift af campingpladser · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Henneby Camping ApS har CVR-nummer 41202068. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Drift af campingpladser (branchekode 553000). Adresse: Lokesvej 17, 6840 Oksbøl. Stiftet: 19. februar 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.569.365 kr., årets resultat 32.319 kr., egenkapital 372.495 kr., aktiver i alt 9.384.289 kr. Soliditetsgraden på 4,0 % er lavere end hos 80 % af de 174 virksomheder i branchen «Drift af campingpladser», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 32.319 kr. er lavere end hos 64 % af de 174 virksomheder i branchen «Drift af campingpladser», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 13 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Henneby Camping ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Drift af campingpladser (553000)
- Adresse
- Lokesvej 17, 6840 Oksbøl
- Kommune
- VARDE
- Antal ansatte
- 5
- Stiftet
- 19 Feb 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje og drive campingplads
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-06-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41202068 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lokesvej 17, 6840 Oksbøl
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: hennebycamping.dk Hjemmeside https://hennebycamping.dk
- http://www.facebook.com/hennebycamping Sociale medier
- https://instagram.com/hennebycamping Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (17. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,7%
▼ 1,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,14
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
4,0%
▲ 0,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-9,8%
▼ 9,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
174 virksomheder i «Drift af campingpladser»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.569.365 | 1.390.097 | 1.149.069 | 1.434.886 | 1.458.533 |
| Resultat før skat | 41.892 | 46.151 | -125.797 | 220.830 | 99.879 |
| Årets resultat | 32.319 | 35.821 | -98.121 | 180.900 | 77.219 |
| Egenkapital | 372.495 | 340.176 | 304.355 | 402.476 | 221.576 |
| Aktiver i alt | 9.384.289 | 9.572.216 | 9.827.598 | 10.243.672 | 10.450.897 |
| Omsætningsaktiver | 136.179 | 299.481 | 256.264 | 373.739 | 282.368 |
| Kortfristet gæld | 969.248 | 1.454.091 | 1.514.079 | 1.359.882 | 1.399.411 |
| Gæld i alt | 9.384.289 | 9.572.216 | 9.484.390 | 9.774.668 | 10.174.629 |
| Soliditetsgrad | 4% | 3.6% | 3.1% | 3.9% | 2.1% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
MJ Holdingselskab ApS Siden 1 Jan 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Martin Kjeller Petersen Siden 10 Jun 2025Direktør
Produktionsenheder
1Henneby Camping ApS
P-nr. 1025610926
Lokesvej 17, 6840 Oksbøl
Drift af campingpladser (553000)
👥 5 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MJ Holdingselskab ApS (CVR 41182369)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver campingplads, campingpladser.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.