Henningsdal Agro ApS
CVR 44 26 67 84 · Søllested · Reparation og vedligeholdelse af maskiner · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
Henningsdal Agro ApS har CVR-nummer 44266784. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af maskiner (branchekode 331200). Adresse: Torebyvej 6, 4920 Søllested. Stiftet: 30. august 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -36.709 kr., årets resultat -141.869 kr., egenkapital -329.564 kr., aktiver i alt 2.418.096 kr. Soliditetsgraden på -13,6 % er lavere end hos 93 % af de 574 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af maskiner», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -141.869 kr. er lavere end hos 92 % af de 574 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af maskiner», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Henningsdal Agro ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af maskiner (331200)
- Adresse
- Torebyvej 6, 4920 Søllested
- Kommune
- LOLLAND
- Stiftet
- 30 Aug 2023
- Selskabskapital
- 42.000 DKK
- Formål
- teknisk service, udlejning af driftsmateriel og konsulentydelser til det primære landbrugserhverv
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-03-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44266784 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Torebyvej 6, 4920 Søllested
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,64
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-13,6%
▼ 7,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
37,7%
▲ 37,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
574 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af maskiner»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsætning | — | — |
| Bruttoresultat | -36.709 | -241.358 |
| Resultat før skat | -181.883 | -290.600 |
| Årets resultat | -141.869 | -227.695 |
| Egenkapital | -329.564 | -187.695 |
| Aktiver i alt | 2.418.096 | 3.299.140 |
| Omsætningsaktiver | 1.749.578 | 2.608.476 |
| Kortfristet gæld | 2.747.660 | 3.486.835 |
| Gæld i alt | 2.747.660 | 3.486.835 |
| Soliditetsgrad | -13.6% | -5.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
GP Holding 1967 ApS Siden 30 Aug 202350% Ejer
-
FP Holding 1995 ApS Siden 30 Aug 202350% Ejer
Ledelse
1-
Frederik Emil Pedersen Siden 30 Aug 2023Direktør
Produktionsenheder
1Henningsdal Agro ApS
P-nr. 1029591187
Torebyvej 6, 4920 Søllested
Reparation og vedligeholdelse af maskiner (331200)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -1.191.080 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Henningsdal Agro ApS (CVR 44266784)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver landbrugserhverv, driftsmateriel, primære.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.