HenSa Murerfirma ApS
CVR 42 93 80 33 · Viborg · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HenSa Murerfirma ApS har CVR-nummer 42938033. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Jegstrupvej 55A, 8800 Viborg. Stiftet: 29. december 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 695.292 kr., årets resultat 73.147 kr., egenkapital 99.869 kr., aktiver i alt 303.465 kr. Soliditetsgraden på 32,9 % er lavere end hos 60 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 73.147 kr. er højere end hos 54 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HenSa Murerfirma ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Jegstrupvej 55A, 8800 Viborg
- Kommune
- VIBORG
- Antal ansatte
- 2
- Telefon
- 60138754
- hensamur@outlook.dk
- Stiftet
- 29 Dec 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- opførelse og videre salg af boliger, udlejning af boliger samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-02-26
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42938033 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Jegstrupvej 55A, 8800 Viborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
73,2%
▲ 90,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,49
▼ 2,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
32,9%
▼ 42,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1.699,5%
▲ 1.699,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 695.292 | -5.688 | -10.723 | — |
| Resultat før skat | 95.235 | -6.260 | -10.671 | — |
| Årets resultat | 73.147 | -4.573 | -8.706 | 0 |
| Egenkapital | 99.869 | 26.721 | 31.294 | 40.000 |
| Aktiver i alt | 303.465 | 35.679 | 38.029 | 40.000 |
| Omsætningsaktiver | 303.465 | 35.679 | 38.029 | 40.000 |
| Kortfristet gæld | 203.596 | 8.958 | 6.735 | — |
| Gæld i alt | 203.596 | 8.958 | 6.735 | 40.000 |
| Soliditetsgrad | 32.9% | 74.9% | 82.3% | 100% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Sara Haarup Lassen Siden 23 Feb 2026100% Ejer
Ledelse
1-
Henrik Haarup Lassen Siden 26 Feb 2026Direktør
Produktionsenheder
1HenSa Murerfirma ApS
P-nr. 1027852617
Jegstrupvej 55A, 8800 Viborg
Murerarbejde (439100)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Murerfirmaet MH-Byg ApS (CVR 40597670)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver videre, murerarbejde, opførelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.