hensyn ApS
CVR 39 71 21 64 · Næstved · Optikeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
hensyn ApS har CVR-nummer 39712164. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Optikeraktiviteter (branchekode 477410). Adresse: Ringstedgade 2, 4700 Næstved. Stiftet: 5. juli 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.629.275 kr., årets resultat 217.461 kr., egenkapital 405.223 kr., aktiver i alt 1.388.178 kr. Soliditetsgraden på 29,2 % er lavere end hos 68 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 217.461 kr. er lavere end hos 58 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 42 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som hensyn ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Optikeraktiviteter (477410)
- Adresse
- Ringstedgade 2, 4700 Næstved
- Kommune
- NÆSTVED
- Antal ansatte
- 2
- Telefon
- 51194700
- mail@hensyn.com
- Hjemmeside
- www.hensyn.com
- Stiftet
- 5 Jul 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- optikforretning og hermed i forbindelse stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 2 direktører.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-04-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39712164 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ringstedgade 2, 4700 Næstved
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.hensyn.com Hjemmeside https://hensyn.com/
- https://www.facebook.com/hensyn4700/ Sociale medier
- https://www.instagram.com/hensyn4700/ Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (16. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
53,7%
▲ 96,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,12
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
29,2%
▲ 14,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
368,7%
▲ 368,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
390 virksomheder i «Optikeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.629.275 | 1.143.365 | 1.223.554 | 1.357.900 | 1.367.008 |
| Resultat før skat | 279.542 | -102.984 | 81.232 | 1.660 | 338.631 |
| Årets resultat | 217.461 | -80.917 | 53.549 | 1.075 | 263.844 |
| Egenkapital | 405.223 | 187.761 | 268.678 | 215.130 | 214.055 |
| Aktiver i alt | 1.388.178 | 1.236.234 | 1.406.246 | 1.351.283 | 1.507.744 |
| Omsætningsaktiver | 1.231.324 | 1.011.446 | 1.142.180 | 996.628 | 1.047.901 |
| Kortfristet gæld | 579.794 | 369.945 | 375.011 | 1.104.300 | 1.262.421 |
| Gæld i alt | 982.955 | 1.047.348 | 1.114.376 | 1.104.300 | 1.262.421 |
| Soliditetsgrad | 29.2% | 15.2% | 19.1% | 15.9% | 14.2% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Houmann Olsen Holding ApS Siden 5 Jul 201850% Ejer
-
Risgård Larsen ApS Siden 5 Jul 201850% Ejer
Ledelse
2-
Thomas Olsen Siden 5 Jul 2018Direktør
-
Bente Larsen Siden 5 Jul 2018Direktør
Produktionsenheder
1hensyn ApS
P-nr. 1023780549
Ringstedgade 2, 4700 Næstved
Optikeraktiviteter (477410)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -27.205 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 165.268 DKK | 36.344 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -6.335 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 78.881 DKK | 17.336 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: hensyn ApS (CVR 39712164)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver optikforretning, optikeraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.