Herlev Byg ApS
CVR 42 01 28 31 · Herlev · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Herlev Byg ApS har CVR-nummer 42012831. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (branchekode 432200). Adresse: Avnedevej 28, 2730 Herlev. Stiftet: 11. januar 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 757.872 kr., årets resultat -158.014 kr., egenkapital 247.204 kr., aktiver i alt 431.843 kr. Soliditetsgraden på 57,2 % er højere end hos 69 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -158.014 kr. er lavere end hos 90 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 59 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Herlev Byg ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
- Adresse
- Avnedevej 28, 2730 Herlev
- Kommune
- HERLEV
- Antal ansatte
- 1
- Telefon
- 20888688
- herlevbyg@gmail.com
- Stiftet
- 11 Jan 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udførelse af blikkenslagerarbejde
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-09-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42012831 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Avnedevej 28, 2730 Herlev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-63,9%
▼ 71,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,10
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
57,2%
▼ 4,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-624,4%
▼ 624,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2183 virksomheder i «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 757.872 | 1.868.489 | 2.427.818 | 5.874.070 | 2.881.222 |
| Resultat før skat | -158.014 | 40.141 | -69.705 | 213.244 | 744.353 |
| Årets resultat | -158.014 | 30.131 | -69.705 | 160.752 | 579.639 |
| Egenkapital | 247.204 | 405.218 | 375.087 | 680.391 | 619.639 |
| Aktiver i alt | 431.843 | 656.549 | 908.365 | 2.630.814 | 1.723.956 |
| Omsætningsaktiver | 388.055 | 500.214 | 717.483 | 2.370.835 | 1.644.090 |
| Kortfristet gæld | 184.639 | 251.331 | 533.278 | 1.950.423 | 1.104.317 |
| Gæld i alt | 184.639 | 251.331 | 533.278 | 1.950.423 | 1.104.317 |
| Soliditetsgrad | 57.2% | 61.7% | 41.3% | 25.9% | 35.9% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 3 | 4 | 9 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Jørgensen Siden 7 Sep 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Jørgensen Siden 11 Jan 2021Direktør
Produktionsenheder
1Herlev Byg ApS
P-nr. 1026669479
Avnedevej 28, 2730 Herlev
Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 45.534 DKK | 10.010 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -37.912 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 238.615 DKK | 52.492 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 748.793 DKK | 164.714 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Herlev Byg ApS (CVR 42012831)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver blikkenslagerarbejde, udførelse, varme.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.