Hillerød Vinkompagni ApS
CVR 36 89 56 16 · Hillerød · Detailhandel med drikkevarer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Hillerød Vinkompagni ApS har CVR-nummer 36895616. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med drikkevarer (branchekode 472500). Adresse: Frejasvej 32, 3400 Hillerød. Stiftet: 18. maj 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 1.714.682 kr., årets resultat 170.554 kr., egenkapital 1.208.346 kr., aktiver i alt 4.710.698 kr. Soliditetsgraden på 25,7 % er lavere end hos 51 % af de 572 virksomheder i branchen «Detailhandel med drikkevarer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 170.554 kr. er højere end hos 86 % af de 572 virksomheder i branchen «Detailhandel med drikkevarer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Hillerød Vinkompagni ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med drikkevarer (472500)
- Adresse
- Frejasvej 32, 3400 Hillerød
- Kommune
- HILLERØD
- Antal ansatte
-
3
2015 2018
- Stiftet
- 18 May 2015
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- handel, engros og detail
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden og direktionen i forening
- Revision
- Nej
- Binavne
- Maximum Wine II ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36895616 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Frejasvej 32, 3400 Hillerød
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: hilleroedvinkompagni.dk Hjemmeside https://hilleroedvinkompagni.dk
- https://da-dk.facebook.com/pg/www.hilleroedvinkompagni.dk/about Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (16. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
14,1%
▲ 3,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,36
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
25,7%
▼ 6,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
35,2%
▲ 35,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
572 virksomheder i «Detailhandel med drikkevarer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.714.682 | 1.613.546 | 1.712.580 | 2.183.938 | 1.726.239 |
| Resultat før skat | 239.348 | 170.705 | 436.462 | 1.351.176 | 826.971 |
| Årets resultat | 170.554 | 126.175 | 336.099 | 1.053.712 | 644.881 |
| Egenkapital | 1.208.346 | 1.202.793 | 1.246.618 | 1.460.519 | 406.806 |
| Aktiver i alt | 4.710.698 | 3.711.782 | 4.227.455 | 4.093.457 | 3.007.198 |
| Omsætningsaktiver | 4.660.207 | 3.645.218 | 4.106.480 | 3.918.071 | 2.786.201 |
| Kortfristet gæld | 3.433.457 | 2.463.450 | 2.875.300 | 2.331.402 | 2.417.592 |
| Gæld i alt | 3.502.352 | 2.508.989 | 2.978.495 | 2.627.764 | 2.596.320 |
| Soliditetsgrad | 25.7% | 32.4% | 29.5% | 35.7% | 13.5% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
SLAGELSE VINKOMPAGNI ApS Siden 18 May 201510% Ejer
-
Knova Holding ApS Siden 1 Apr 202390% Ejer
Ledelse
4-
Poul Erik Burchardt Larsen Siden 21 Feb 2023Bestyrelsesmedlem
-
Frank Ditmar Nielsen Siden 21 Feb 2023Formand
-
Rasmus Nova Jørgensen Siden 18 May 2015Direktør
-
Rasmus Nova Jørgensen Siden 18 May 2015Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Hillerød Vinkompagni ApS
P-nr. 1020406670
Frejasvej 32, 3400 Hillerød
Detailhandel med drikkevarer (472500)
👥 3 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | 343.243 DKK | 75.504 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Knova Holding ApS (CVR 41942487)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver engros, detail, drikkevarer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.