HJB BYGGEFORRETNING ApS
CVR 73 47 98 19 · Rønne · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HJB BYGGEFORRETNING ApS har CVR-nummer 73479819. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Kaj Mogensens Vej 1, 3700 Rønne. Stiftet: 20. januar 1984. Status: aktiv. Antal ansatte: 54. Seneste årsrapport (1. maj 2025 – 30. april 2026): bruttofortjeneste 8.206.791 kr., årets resultat 3.715.744 kr., egenkapital 10.365.663 kr., aktiver i alt 19.236.157 kr. Soliditetsgraden på 53,9 % er højere end hos 70 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.715.744 kr. er højere end hos 98 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 7 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HJB BYGGEFORRETNING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Kaj Mogensens Vej 1, 3700 Rønne
- Kommune
- BORNHOLMS REGIONSKOMMUNE
- Antal ansatte
-
54
1997 2018
- Telefon
- 56950709
- Stiftet
- 20 Jan 1984
- Selskabskapital
- 250.000 DKK
- Formål
- tømrer- og snedkervirksomhed og handel
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af den samlede direktion
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2014-11-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK73479819 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kaj Mogensens Vej 1, 3700 Rønne
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
35,8%
▼ 4,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,33
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
53,9%
▲ 2,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
21,3%
▲ 21,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 8.206.791 | 7.690.262 | 6.617.119 | 4.762.699 | 3.985.045 |
| Resultat før skat | 4.766.301 | 3.928.676 | — | — | — |
| Årets resultat | 3.715.744 | 3.062.920 | 2.094.450 | 978.875 | -7.645 |
| Egenkapital | 10.365.663 | 7.649.919 | 5.586.999 | 4.492.549 | 3.513.675 |
| Aktiver i alt | 19.236.157 | 14.734.843 | 26.894.597 | 25.946.664 | 24.003.042 |
| Omsætningsaktiver | 11.754.509 | 13.464.756 | 25.714.960 | 25.233.373 | 23.032.014 |
| Kortfristet gæld | 8.838.577 | 7.071.500 | 20.516.835 | 20.206.672 | 19.246.982 |
| Gæld i alt | 8.838.577 | 7.071.500 | 21.303.624 | 21.454.115 | 20.489.367 |
| Soliditetsgrad | 53.9% | 51.9% | 20.8% | 17.3% | 14.6% |
| Ansatte (gns.) | 43 | 40 | 38 | 36 | 37 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
CLAUS STAMER HOLDING ApS Siden 30 Apr 2015100% Ejer
Ledelse
4-
Claus Stamer Siden 1 Nov 2014Bestyrelsesmedlem
-
Claus Stamer Siden 1 Nov 2014Adm. dir.
-
Jakob Sassersen Hill Siden 23 Jul 2015Formand
-
Philip Brændeholm Poulsen Siden 1 Dec 2020Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1HJB BYGGEFORRETNING ApS
P-nr. 1002403522
Kaj Mogensens Vej 1, 3700 Rønne
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 52 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)HJB Byggeforretning ApS
Kaj Mogensens Vej 1, 3700 Rønne
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Bornholm Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CLAUS STAMER HOLDING ApS (CVR 34081034)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver snedkervirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.