HL Capital ApS
CVR 42 68 09 82 · Svendborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HL Capital ApS har CVR-nummer 42680982. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Østre Havnevej 35, 1., 5700 Svendborg. Stiftet: 13. september 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -5.001 kr., årets resultat 530.339 kr., egenkapital 10.750.216 kr., aktiver i alt 10.760.216 kr. Soliditetsgraden på 99,9 % er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 530.339 kr. er højere end hos 75 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HL Capital ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Østre Havnevej 35, 1., 5700 Svendborg
- Kommune
- SVENDBORG
- Telefon
- 42510601
- joakim@storasset.dk
- Stiftet
- 13 Sep 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i selskaber samt foretage investeringsvirksomhed i øvrigt
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-09-13
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42680982 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Østre Havnevej 35, 1., 5700 Svendborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,9%
▼ 1,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Soliditetsgrad
99,9%
▼ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-21,6%
▼ 21,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -5.001 | -5.001 | -5.001 | -13.171 |
| Resultat før skat | 530.339 | 676.847 | 8.453.699 | 1.049.330 |
| Årets resultat | 530.339 | 676.847 | 8.453.699 | 1.049.330 |
| Egenkapital | 10.750.216 | 10.219.876 | 9.543.029 | 1.089.330 |
| Aktiver i alt | 10.760.216 | 10.224.876 | 9.548.029 | 1.094.330 |
| Omsætningsaktiver | 2.190 | 2.175 | 7.149 | 12.229 |
| Kortfristet gæld | — | — | — | — |
| Gæld i alt | 10.000 | 5.000 | 5.000 | 5.000 |
| Soliditetsgrad | 99.9% | 100% | 99.9% | 99.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Joakim Høj Larsen Siden 23 Sep 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Joakim Høj Larsen Siden 13 Sep 2021Direktør
Produktionsenheder
1HL Capital ApS
P-nr. 1027537991
Østre Havnevej 35, 1., 5700 Svendborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -4.974 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -5.080 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -5.000 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HL Capital ApS (CVR 42680982)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.