HLC Holding A/S
CVR 17 26 83 09 · Charlottenlund · Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HLC Holding A/S har CVR-nummer 17268309. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata (branchekode 468600). Adresse: Strandvejen 188B, 2920 Charlottenlund. Stiftet: 1. august 1993. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -51.500 kr., årets resultat 209.916 kr., egenkapital 8.702.316 kr., aktiver i alt 8.873.814 kr. Soliditetsgraden på 98,1 % er højere end hos 96 % af de 370 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 209.916 kr. er højere end hos 53 % af de 370 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HLC Holding A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata (468600)
- Adresse
- Strandvejen 188B, 2920 Charlottenlund
- Kommune
- GENTOFTE
- Telefon
- 40301819
- Stiftet
- 1 Aug 1993
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- holding, herunder investering og finansieringsvirksomhed, optagelse af lån til køb af værdipapirer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2015-09-09
- Sekundære brancher
- Udlejning og leasing af biler og lette motorkøretøjer (771100)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK17268309 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300K86RJXSNPHG239
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Strandvejen 188B, 2920 Charlottenlund
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,4%
▼ 8,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
51,74
▲ 4,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,1%
▲ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-77,3%
▼ 77,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
370 virksomheder i «Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -51.500 | -53.065 | -392.607 | -565.400 | -225.483 |
| Resultat før skat | 335.216 | 1.098.128 | 1.540.424 | 845.626 | 8.874.671 |
| Årets resultat | 209.916 | 923.398 | 1.343.099 | 691.989 | 8.887.131 |
| Egenkapital | 8.702.316 | 8.492.400 | 22.569.002 | 31.225.903 | 30.533.914 |
| Aktiver i alt | 8.873.814 | 8.674.211 | 25.353.385 | 33.838.071 | 32.950.408 |
| Omsætningsaktiver | 8.873.814 | 8.674.211 | 22.817.152 | 31.417.223 | 30.579.434 |
| Kortfristet gæld | 171.498 | 181.811 | 2.784.383 | 2.612.168 | 2.416.494 |
| Gæld i alt | 171.498 | 181.811 | 2.784.383 | 2.612.168 | 2.416.494 |
| Soliditetsgrad | 98.1% | 97.9% | 89% | 92.3% | 92.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lautrup Swiss SA Siden 1 Sep 2011100% Ejer
Ledelse
3-
Andreas Frederik Wehowsky Siden 31 May 2023Bestyrelsesmedlem
-
Joachim Lautrup Siden 31 May 2002Bestyrelsesmedlem
-
Joachim Lautrup Siden 31 May 2023Direktør
Produktionsenheder
1HLC Holding A/S
P-nr. 1001255452
Strandvejen 188B, 2920 Charlottenlund
Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata (468600)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CVR 12648464
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver optagelse, halvfabrikata, lån.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.