H.M. HANDEL ApS
CVR 27 25 41 79 · Herlufmagle · Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
H.M. HANDEL ApS har CVR-nummer 27254179. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin (branchekode 081200). Adresse: Håndværkervej 12, 4160 Herlufmagle. Stiftet: 11. juli 2003. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 282.995 kr., årets resultat 143.132 kr., egenkapital 984.159 kr., aktiver i alt 1.727.064 kr. Soliditetsgraden på 57,0 % er højere end hos 51 % af de 105 virksomheder i branchen «Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 143.132 kr. er lavere end hos 54 % af de 105 virksomheder i branchen «Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 65 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som H.M. HANDEL ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin (081200)
- Adresse
- Håndværkervej 12, 4160 Herlufmagle
- Kommune
- NÆSTVED
- Antal ansatte
-
1
2014 2018
- Stiftet
- 11 Jul 2003
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handel
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-09-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27254179 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Håndværkervej 12, 4160 Herlufmagle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: hmhandel.dk Hjemmeside https://www.hmhandel.dk/
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (12. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
14,5%
▼ 2,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,42
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
57,0%
▲ 2,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1,0%
▲ 1,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
105 virksomheder i «Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 282.995 | 171.348 | 219.689 | 134.894 | 165.307 |
| Resultat før skat | 181.607 | 181.666 | 47.924 | -26.484 | 3.065 |
| Årets resultat | 143.132 | 141.700 | 38.018 | -142 | 4.558 |
| Egenkapital | 984.159 | 841.027 | 699.328 | 661.310 | 661.453 |
| Aktiver i alt | 1.727.064 | 1.528.029 | 1.511.605 | 1.541.076 | 1.608.123 |
| Omsætningsaktiver | 530.842 | 312.321 | 272.313 | 278.201 | 384.264 |
| Kortfristet gæld | 155.346 | 92.262 | 249.081 | 263.239 | 305.279 |
| Gæld i alt | 599.538 | 569.799 | 735.040 | 812.435 | 852.997 |
| Soliditetsgrad | 57% | 55% | 46.3% | 42.9% | 41.1% |
| Ansatte (gns.) | — | — | 1 | — | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Dennis Schneider Hyldebo Frederiksen Siden 14 Sep 201850% Ejer
-
Jacob Schneider Hyldebo Frederiksen Siden 14 Sep 201850% Ejer
Ledelse
2-
Dennis Schneider Hyldebo Frederiksen Siden 14 Sep 2018Adm. dir.
-
Jacob Schneider Hyldebo Frederiksen Siden 14 Sep 2018Direktør
Produktionsenheder
1H.M. HANDEL ApS
P-nr. 1009985138
Håndværkervej 12, 4160 Herlufmagle
Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin (081200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -6.355 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -44.172 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: H.M. HANDEL ApS (CVR 27254179)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kaolin, sandgravning, grus.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.