HMA Invest ApS
CVR 42 22 37 51 · Haslev · Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HMA Invest ApS har CVR-nummer 42223751. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling (branchekode 953120). Adresse: Finlandsgade 12, 4690 Haslev. Stiftet: 11. marts 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 428.267 kr., årets resultat 55.150 kr., egenkapital 2.587.055 kr., aktiver i alt 6.764.552 kr. Soliditetsgraden på 38,2 % er lavere end hos 60 % af de 354 virksomheder i branchen «Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 55.150 kr. er lavere end hos 59 % af de 354 virksomheder i branchen «Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 3 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HMA Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling (953120)
- Adresse
- Finlandsgade 12, 4690 Haslev
- Kommune
- FAXE
- Stiftet
- 11 Mar 2021
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- udlejning af ejendomme
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-03-11
- Sekundære brancher
- Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42223751 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Finlandsgade 12, 4690 Haslev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,1%
▼ 2,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,29
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
38,2%
▲ 2,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-55,4%
▼ 55,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
354 virksomheder i «Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 428.267 | 439.799 | 414.147 | 376.605 | 421.813 |
| Resultat før skat | 151.045 | 130.578 | 73.216 | 102.243 | 161.798 |
| Årets resultat | 55.150 | 123.524 | 96.096 | 54.068 | 91.054 |
| Egenkapital | 2.587.055 | 2.531.905 | 2.408.380 | 2.312.285 | 2.258.217 |
| Aktiver i alt | 6.764.552 | 7.001.312 | 7.163.045 | 7.520.153 | 6.413.142 |
| Omsætningsaktiver | 513.230 | 645.990 | 777.750 | 1.222.558 | 11.547 |
| Kortfristet gæld | 1.750.283 | 1.343.612 | 1.470.373 | 1.448.329 | 1.151.514 |
| Gæld i alt | 3.651.389 | 4.039.194 | 4.331.506 | 4.761.829 | 3.757.061 |
| Soliditetsgrad | 38.2% | 36.2% | 33.6% | 30.7% | 35.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Henrik Michael Andersen Siden 11 Mar 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Henrik Michael Andersen Siden 11 Mar 2021Adm. dir.
Produktionsenheder
1HMA Invest ApS
P-nr. 1026923820
Finlandsgade 12, 4690 Haslev
Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling (953120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -45.725 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -29.060 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -33 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 159.099 DKK | 34.980 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HMA Invest ApS (CVR 42223751)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver karosseri, undervognsbehandling, lakering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.