HMC Entreprise ApS
CVR 42 77 18 80 · Hårlev · Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HMC Entreprise ApS har CVR-nummer 42771880. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. (branchekode 439900). Adresse: Lerskovvej 48, 4652 Hårlev. Stiftet: 20. oktober 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 228.027 kr., årets resultat 17.993 kr., egenkapital 610.915 kr., aktiver i alt 955.713 kr. Soliditetsgraden på 63,9 % er højere end hos 75 % af de 1.580 virksomheder i branchen «Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 17.993 kr. er lavere end hos 59 % af de 1.580 virksomheder i branchen «Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 61 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HMC Entreprise ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. (439900)
- Adresse
- Lerskovvej 48, 4652 Hårlev
- Kommune
- STEVNS
- Antal ansatte
- 1
- Telefon
- 42595930
- hmc.entreprise@gmail.com
- Stiftet
- 20 Oct 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- inden entreprisebranchen
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-03-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42771880 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lerskovvej 48, 4652 Hårlev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,9%
▼ 48,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,83
▼ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
63,9%
▲ 3,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-94,1%
▼ 94,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1580 virksomheder i «Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 228.027 | 591.533 | 318.915 | 262.745 |
| Resultat før skat | 28.130 | 403.598 | 72.078 | 250.388 |
| Årets resultat | 17.993 | 304.968 | 55.058 | 192.895 |
| Egenkapital | 610.915 | 592.922 | 287.953 | 232.895 |
| Aktiver i alt | 955.713 | 987.508 | 729.706 | 444.337 |
| Omsætningsaktiver | 567.184 | 643.528 | 454.141 | 341.912 |
| Kortfristet gæld | 310.018 | 280.623 | 426.420 | 207.277 |
| Gæld i alt | 310.018 | 369.943 | 426.420 | 207.277 |
| Soliditetsgrad | 63.9% | 60% | 39.5% | 52.4% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Martin Hansen Holding ApS. Siden 20 Oct 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Martin Hansen Siden 8 Mar 2023Direktør
Produktionsenheder
1HMC Entreprise ApS
P-nr. 1027649935
Lerskovvej 48, 4652 Hårlev
Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. (439900)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Martin Hansen Holding ApS. (CVR 42771570)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver entreprisebranchen, byggeaktiviteter, specialiserede.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.