HME Invest ApS
CVR 38 69 69 20 · Ikast · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HME Invest ApS har CVR-nummer 38696920. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Givskovvej 4, 7430 Ikast. Stiftet: 8. juni 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -38.493 kr., årets resultat -112.040 kr., egenkapital 398.586 kr., aktiver i alt 2.157.902 kr. Soliditetsgraden på 18,5 % er lavere end hos 83 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -112.040 kr. er lavere end hos 88 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HME Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Givskovvej 4, 7430 Ikast
- Kommune
- IKAST-BRANDE
- Telefon
- 30649688
- kh@kholesen.dk
- Stiftet
- 8 Jun 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje aktier/anparter i helt eller delvist ejede datterselskaber samt forestå formueforvaltning i øvrigt
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-03-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38696920 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Givskovvej 4, 7430 Ikast
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-28,1%
▲ 24,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,06
▼ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
18,5%
▼ 18,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
57,9%
▲ 57,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | 0 |
| Bruttoresultat | -38.493 | -11.768 | -17.744 | -21.066 | -8.163 |
| Resultat før skat | -157.293 | -341.432 | -646.338 | -42.724 | 1.431.816 |
| Årets resultat | -112.040 | -266.317 | -504.145 | -32.060 | 1.446.336 |
| Egenkapital | 398.586 | 510.626 | 776.943 | 1.281.088 | 1.463.148 |
| Aktiver i alt | 2.157.902 | 1.395.736 | 1.042.559 | 1.434.446 | 2.804.050 |
| Omsætningsaktiver | 112.292 | 444.086 | 892.559 | 34.446 | 2.804.050 |
| Kortfristet gæld | 1.759.316 | 885.110 | 265.616 | 153.358 | 1.340.902 |
| Gæld i alt | 1.759.316 | 885.110 | 265.616 | 153.358 | 1.340.902 |
| Soliditetsgrad | 18.5% | 36.6% | 74.5% | 89.3% | 52.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
KH TEKNIK A/S Siden 13 May 202150% Ejer
-
LF Invest 2019 ApS Siden 13 May 202133,33% Ejer
Ledelse
1-
Knud Henning Olesen Siden 17 Apr 2020Direktør
Produktionsenheder
1HME Invest ApS
P-nr. 1022507210
Givskovvej 4, 7430 Ikast
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KH TEKNIK A/S (CVR 10543576)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver forestå, ejede, formueforvaltning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.