HMF GROUP A/S
CVR 33 63 93 17 · Højbjerg · Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HMF GROUP A/S har CVR-nummer 33639317. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr (branchekode 282200). Adresse: Oddervej 200, 8270 Højbjerg. Stiftet: 15. april 2011. Status: aktiv. Antal ansatte: 407. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 893.684.000 kr., bruttofortjeneste 268.027.000 kr., årets resultat 13.343.000 kr., egenkapital 467.614.000 kr., aktiver i alt 863.856.000 kr. Soliditetsgraden på 54,1 % er højere end hos 59 % af de 138 virksomheder i branchen «Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 13.343.000 kr. er højere end hos 87 % af de 138 virksomheder i branchen «Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen faldt 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HMF GROUP A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr (282200)
- Adresse
- Oddervej 200, 8270 Højbjerg
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
407
2011 2018
- Telefon
- 86270800
- finance@hmf.dk
- Stiftet
- 15 Apr 2011
- Selskabskapital
- 10.000.000 DKK
- Formål
- handel og fabrikation
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med en direktør, af bestyrelsens formand i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-01-20
- Binavne
- HMF GRUPPEN A/S Højbjerg Maskinfabrik A/S
- Sekundære brancher
- Installation af industrimaskiner og -udstyr (332000) Fremstilling af karosserier til motorkøretøjer; fremstilling af påhængsvogne og sættevogne (292000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33639317 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 894500UF1MDCB8SJG494 Øverste modervirksomhed: BUNDGAARD-FONDEN
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Oddervej 200, 8270 Højbjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 5 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
1,5%
▼ 2,8 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
2,9%
▼ 6,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,42
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
54,1%
▼ 0,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-67,3%
▼ 67,3 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
-5,9%
▼ 5,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
138 virksomheder i «Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 893.684.000 | 949.499.000 | 1.049.601.000 | 1.208.498.000 | 1.026.870.000 |
| Bruttoresultat | 268.027.000 | 299.895.000 | 329.907.000 | 350.609.000 | 347.098.000 |
| Resultat før skat | 15.359.000 | 47.097.000 | 46.393.000 | 38.348.000 | 63.023.000 |
| Årets resultat | 13.343.000 | 40.792.000 | 39.141.000 | 33.645.000 | 51.496.000 |
| Egenkapital | 467.614.000 | 459.612.000 | 442.743.000 | 401.723.000 | 269.100.000 |
| Aktiver i alt | 863.856.000 | 845.523.000 | 882.057.000 | 974.419.000 | 714.748.000 |
| Omsætningsaktiver | 429.205.000 | 439.734.000 | 537.302.000 | 657.281.000 | 569.042.000 |
| Kortfristet gæld | 301.308.000 | 303.501.000 | 354.965.000 | 490.681.000 | 404.664.000 |
| Gæld i alt | 368.798.000 | 360.176.000 | 417.350.000 | 548.831.000 | 427.484.000 |
| Soliditetsgrad | 54.1% | 54.4% | 50.2% | 41.2% | 37.6% |
| Ansatte (gns.) | 352 | 385 | 434 | 493 | 455 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
BUNDGAARD-FONDEN Siden 20 Jan 2023100% Ejer
Ledelse
10-
Mikkel Winther Andersen Siden 20 Jun 2022Adm. dir.
-
Henrik Hilbert Overbye Siden 1 Feb 2024Formand
-
Thomas Rosenkilde Anderson Siden 29 Mar 2019Bestyrelsesmedlem
-
Christina Aabo Siden 16 Dec 2022Bestyrelsesmedlem
-
Carsten Broch Sejr Jensen Siden 15 Apr 2015Bestyrelsesmedlem
-
Klaus Skov Mortensen Siden 22 Mar 2024Bestyrelsesmedlem
-
Ricci Helbo Abras Siden 31 Mar 2023Bestyrelsesmedlem
-
Knud-Erik Grandt Nielsen Siden 31 Mar 2023Suppleant
-
Tobias Magnussen Griis Skouboe Siden 31 Oct 2023Suppleant
-
Henrik Skjærbæk Jensen Siden 22 Mar 2024Direktør
Produktionsenheder
5HMF GROUP A/S
P-nr. 1016822376
Oddervej 200, 8270 Højbjerg
Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr (282200)
👥 238 ansatte
HMF GROUP A/S
P-nr. 1016856602
Metalvej 24, 4000 Roskilde
Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr (282200)
👥 35 ansatte
HMF GROUP A/S
P-nr. 1016856009
Frichsvej 35, 8464 Galten
Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr (282200)
👥 58 ansatte
HMF GROUP A/S
P-nr. 1016856033
Frichsvej 37, 8464 Galten
Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr (282200)
👥 54 ansatte
HMF GROUP A/S
P-nr. 1016856041
Anders Mørchs Vej 5, 9400 Nørresundby
Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr (282200)
👥 18 ansatte
Miljøregulering
6 lokation(er)HMF GROUP A/S
Frichsvej 37, 8464 Galten
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
Maskinværksteder med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover mv.
Tilsyn: Skanderborg Kommune
HMF Group A/S
Oddervej 200, 8270 Højbjerg
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
Maskinværksteder med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover mv.
Tilsyn: Aarhus Kommune
HMF Group A/S
Anders Mørchs Vej 5, 9400 Nørresundby
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
Maskinværksteder med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover mv.
Tilsyn: Aalborg Kommune
HMF Group A/S
Oddervej 200, 8270 Højbjerg
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Aarhus Kommune
HMF Group A/S
Metalvej 24, 4000 Roskilde
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
Maskinværksteder med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover mv.
Tilsyn: Roskilde Kommune
HMF GROUP A/S
Frichsvej 35, 8464 Galten
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
Maskinværksteder med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover mv.
Tilsyn: Skanderborg Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 8.822.334 DKK | 1.940.906 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 32.057.040 DKK | 7.052.540 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 10.868.300 DKK | 2.391.026 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HMF GROUP A/S (CVR 33639317)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Øverste modervirksomhed
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver karosserier, sættevogne, påhængsvogne.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.