Højer Holding ApS
CVR 36 72 72 76 · Stenderup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Højer Holding ApS har CVR-nummer 36727276. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sdr Aldumvej 13, 8781 Stenderup. Stiftet: 28. april 2015. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -29.500 kr., årets resultat 568.099 kr., egenkapital 1.671.368 kr., aktiver i alt 1.696.616 kr. Soliditetsgraden på 98,5 % er højere end hos 73 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 568.099 kr. er højere end hos 75 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Højer Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sdr Aldumvej 13, 8781 Stenderup
- Kommune
- HEDENSTED
- Stiftet
- 28 Apr 2015
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre kapitalselskaber samt foretage andre investeringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-05-12
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36727276 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sdr Aldumvej 13, 8781 Stenderup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
34,0%
▲ 9,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
19,52
▼ 1,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,5%
▲ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
63,1%
▲ 63,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -29.500 | -19.625 | -18.450 | -6.875 | -6.250 |
| Resultat før skat | 568.099 | 348.311 | 438.499 | 238.151 | 234.029 |
| Årets resultat | 568.099 | 348.311 | 438.499 | 238.151 | 234.029 |
| Egenkapital | 1.671.368 | 1.430.640 | 1.143.329 | 1.108.730 | 927.779 |
| Aktiver i alt | 1.696.616 | 1.455.885 | 1.287.670 | 1.243.949 | 932.779 |
| Omsætningsaktiver | 492.718 | 535.293 | 377.011 | 271.446 | 309.785 |
| Kortfristet gæld | 25.248 | 25.245 | 144.341 | 5.001 | 5.000 |
| Gæld i alt | 25.248 | 25.245 | 144.341 | 135.219 | 5.000 |
| Soliditetsgrad | 98.5% | 98.3% | 88.8% | 89.1% | 99.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Sanne Højer Pedersen Siden 28 Apr 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Sanne Højer Pedersen Siden 28 Apr 2015Direktør
Produktionsenheder
1Højer Holding ApS
P-nr. 1020359591
Sdr Aldumvej 13, 8781 Stenderup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -21.602 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -21.950 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -11.140 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -9.543 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -33.770 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Højer Holding ApS (CVR 36727276)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kapitalselskaber, foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.