HØJVANG SNEDKERI ApS
CVR 28 85 47 73 · Lemvig · Fremstilling af møbler · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HØJVANG SNEDKERI ApS har CVR-nummer 28854773. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af møbler (branchekode 310000). Adresse: Rugmarken 2, 7620 Lemvig. Stiftet: 27. juni 2005. Status: aktiv. Antal ansatte: 23. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 26.398.875 kr., årets resultat 10.433.799 kr., egenkapital 11.433.799 kr., aktiver i alt 18.087.568 kr. Soliditetsgraden på 63,2 % er højere end hos 76 % af de 521 virksomheder i branchen «Fremstilling af møbler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 10.433.799 kr. er højere end hos 98 % af de 521 virksomheder i branchen «Fremstilling af møbler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 12 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HØJVANG SNEDKERI ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af møbler (310000)
- Adresse
- Rugmarken 2, 7620 Lemvig
- Kommune
- LEMVIG
- Antal ansatte
-
23
2005 2018
- Telefon
- 20401344
- nik@hojvang-snedkeri.dk
- Hjemmeside
- www.hojvang-snedkeri.dk
- Stiftet
- 27 Jun 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- maskinsnedkeri og møbelproduktion samt naturlige aktiviteter i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2012-11-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28854773 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Rugmarken 2, 7620 Lemvig
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
91,3%
▲ 0,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,18
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
63,2%
▲ 9,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
4,9%
▲ 4,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
521 virksomheder i «Fremstilling af møbler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 26.398.875 | 23.576.734 | 16.000.150 | 9.147.150 | 8.705.876 |
| Resultat før skat | 13.372.818 | 12.753.263 | 7.905.875 | 2.284.249 | 2.399.732 |
| Årets resultat | 10.433.799 | 9.950.774 | 6.162.514 | 1.781.699 | 1.881.189 |
| Egenkapital | 11.433.799 | 10.950.774 | 7.162.514 | 2.768.235 | 2.392.134 |
| Aktiver i alt | 18.087.568 | 20.393.035 | 15.741.470 | 12.030.822 | 7.177.265 |
| Omsætningsaktiver | 14.391.783 | 16.531.413 | 12.107.926 | 9.604.257 | 4.597.480 |
| Kortfristet gæld | 6.610.069 | 9.325.931 | 8.361.381 | 8.900.825 | 4.205.528 |
| Gæld i alt | 6.610.069 | 9.325.931 | 8.392.847 | 9.128.517 | 4.625.699 |
| Soliditetsgrad | 63.2% | 53.7% | 45.5% | 23% | 33.3% |
| Ansatte (gns.) | 24 | 21 | 15 | 15 | 14 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
IVAN KJÆLDER HOLDING ApS Siden 9 May 202550% Ejer
-
Esben Baron Kjælder Holding ApS Siden 9 May 202520% Ejer
-
Line Baron Kjælder Holding ApS Siden 9 May 202520% Ejer
Ledelse
1-
Niels Ivan Kjælder Siden 27 Jun 2005Direktør
Produktionsenheder
1HØJVANG SNEDKERI ApS
P-nr. 1008384319
Rugmarken 2, 7620 Lemvig
Fremstilling af møbler (310000)
👥 24 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)HØJVANG SNEDKERI ApS
Rugmarken 2, 7620 Lemvig
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Lemvig Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: IVAN KJÆLDER HOLDING ApS (CVR 28852924)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maskinsnedkeri, møbelproduktion, naturlige.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.