HØVETØMREREN ApS
CVR 29 63 28 12 · Asnæs · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HØVETØMREREN ApS har CVR-nummer 29632812. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Veddingevej 9, 4550 Asnæs. Stiftet: 29. juni 2006. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.013.523 kr., årets resultat 340.059 kr., egenkapital 1.112.688 kr., aktiver i alt 1.287.808 kr. Soliditetsgraden på 86,4 % er højere end hos 95 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 340.059 kr. er højere end hos 80 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 23 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HØVETØMREREN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Veddingevej 9, 4550 Asnæs
- Kommune
- ODSHERRED
- Antal ansatte
-
1
2006 2018
- Stiftet
- 29 Jun 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- tømrervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2006-06-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29632812 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Veddingevej 9, 4550 Asnæs
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
30,6%
▲ 11,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
7,35
▲ 6,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
86,4%
▲ 39,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
100,3%
▲ 100,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.013.523 | 1.320.218 | 1.223.728 | 1.214.661 | 1.522.001 |
| Resultat før skat | 338.694 | 225.658 | 206.992 | 188.778 | 545.013 |
| Årets resultat | 340.059 | 169.740 | 145.668 | 113.244 | 441.271 |
| Egenkapital | 1.112.688 | 907.628 | 859.888 | 832.021 | 833.176 |
| Aktiver i alt | 1.287.808 | 1.953.043 | 1.743.974 | 1.910.826 | 2.275.210 |
| Omsætningsaktiver | 1.287.808 | 693.927 | 445.518 | — | — |
| Kortfristet gæld | 175.120 | 570.280 | 381.983 | 551.162 | 892.402 |
| Gæld i alt | 175.120 | 1.045.415 | 884.086 | 1.078.805 | 1.442.034 |
| Soliditetsgrad | 86.4% | 46.5% | 49.3% | 43.5% | 36.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Peter Østergaard Larsen Siden 29 Jun 2006100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Østergaard Larsen Siden 29 Jun 2006Direktør
Produktionsenheder
1HØVETØMREREN ApS
P-nr. 1012384374
Veddingevej 9, 4550 Asnæs
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 253.899 DKK | 55.836 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 284.033 DKK | 62.480 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 348.277 DKK | 76.604 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 477.174 DKK | 104.962 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 324.097 DKK | 71.280 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HØVETØMREREN ApS (CVR 29632812)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tømrervirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.