HOLDGAARD HOLDING ApS
CVR 24 23 41 85 · Struer · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HOLDGAARD HOLDING ApS har CVR-nummer 24234185. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Svanevej 12, 7600 Struer. Stiftet: 1. september 1999. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -77.925 kr., årets resultat 303.224 kr., egenkapital 7.012.381 kr., aktiver i alt 7.464.688 kr. Soliditetsgraden på 93,9 % er højere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 303.224 kr. er højere end hos 68 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HOLDGAARD HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Svanevej 12, 7600 Struer
- Kommune
- STRUER
- Antal ansatte
-
2
2011 2018
- Stiftet
- 1 Sep 1999
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- investere i værdipapirer, ejendomme og øvrige aktiver med henblik på at opnå afkast
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-11-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK24234185 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 1595OKQPPJ0T5TXPQP62
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Svanevej 12, 7600 Struer
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,3%
▼ 10,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
16,50
▼ 151,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
93,9%
▼ 5,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-72,8%
▼ 72,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | -77.925 | -96.254 | -84.734 | -130.832 | -102.120 |
| Resultat før skat | 388.606 | 1.235.860 | 573.256 | -1.257.809 | 1.644.572 |
| Årets resultat | 303.224 | 1.114.552 | 573.256 | -1.257.809 | 1.282.782 |
| Egenkapital | 7.012.381 | 7.709.157 | 6.594.604 | 6.021.348 | 7.479.157 |
| Aktiver i alt | 7.464.688 | 7.755.458 | 7.030.060 | 6.882.297 | 8.549.184 |
| Omsætningsaktiver | 7.464.688 | 7.755.458 | 7.030.060 | 6.882.297 | 8.549.184 |
| Kortfristet gæld | 452.307 | 46.301 | 435.456 | 860.949 | 1.070.027 |
| Gæld i alt | 452.307 | 46.301 | 435.456 | 860.949 | 1.070.027 |
| Soliditetsgrad | 93.9% | 99.4% | 93.8% | 87.5% | 87.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Knud Erik Holdgaard Siden 25 Nov 202550% Ejer
-
Tove Foldager Holdgaard Siden 25 Nov 202533,33% Ejer
Ledelse
1-
Knud Erik Holdgaard Siden 1 Sep 1999Direktør
Produktionsenheder
1HOLDGAARD HOLDING ApS
P-nr. 1006433623
Svanevej 12, 7600 Struer
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 133.643 DKK | 29.392 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CVR 41087374
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver opnå, afkast, henblik.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.