Holding Ravn ApS
CVR 39 86 47 54 · Silkeborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Holding Ravn ApS har CVR-nummer 39864754. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Vejlsøvej 51, 8600 Silkeborg. Stiftet: 14. september 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -1.001 kr., årets resultat 547.585 kr., egenkapital 3.915.292 kr., aktiver i alt 3.915.292 kr. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 547.585 kr. er højere end hos 75 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Holding Ravn ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Vejlsøvej 51, 8600 Silkeborg
- Kommune
- SILKEBORG
- henrik@ravnconsult.dk
- Stiftet
- 14 Sep 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje anparter i Ravn Consult ApS samt formueplacering i øvrigt
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-09-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39864754 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 98450058DCDC43B67453
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vejlsøvej 51, 8600 Silkeborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
14,0%
▼ 19,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-54,7%
▼ 54,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -1.001 | -1.001 | — | — | — |
| Resultat før skat | 548.425 | 1.205.365 | 10.380.806 | 514.104 | -63.892 |
| Årets resultat | 547.585 | 1.208.856 | 1.039.178 | 523.282 | -63.892 |
| Egenkapital | 3.915.292 | 3.567.707 | 2.858.851 | 1.878.573 | 1.412.491 |
| Aktiver i alt | 3.915.292 | 3.567.707 | 2.858.851 | 2.164.096 | 1.672.689 |
| Omsætningsaktiver | 3.320.729 | 2.315.691 | 1.768.356 | 1.608.172 | 1.672.689 |
| Kortfristet gæld | — | — | 0 | 285.523 | 260.198 |
| Gæld i alt | 3.915.292 | 3.567.707 | 0 | 285.523 | 260.198 |
| Soliditetsgrad | 100% | 100% | 100% | 86.8% | 84.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Henrik Meyer Christensen Siden 14 Sep 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Henrik Meyer Christensen Siden 14 Sep 2018Adm. dir.
Produktionsenheder
1Holding Ravn ApS
P-nr. 1023956310
Vejlsøvej 51, 8600 Silkeborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.575.434 DKK | 346.588 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.323.046 DKK | 291.060 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 676.202 DKK | 148.764 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -98.573 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 42.061 DKK | 9.240 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Holding Ravn ApS (CVR 39864754)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- RAVNSØVEJ INVEST A/S Risskov
- KOMPLEMENTARSELSKABET CORE GERMAN RESIDENTIAL II ApS København V
- Rasmussen Global Consulting GP ApS København K
- Udviklingsselskabet Enghave Brygge ApS Charlottenlund
- RBB 2014 HOLDING ApS Viby J
- BALDZBY ApS København K
- JENS ESKILDSEN OG HUSTRU MARY ANTONIE ESKILDSENS MINDEFOND Give
- Fonden af 16. oktober 2018 Nordhavn
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ravn, consult, formueplacering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.