Holmager Ejendomme ApS
CVR 39 66 85 56 · Lem St · Udlejning af erhvervsejendomme · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Holmager Ejendomme ApS har CVR-nummer 39668556. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Udlejning af erhvervsejendomme (branchekode 682040). Adresse: Holmager 2, 6940 Lem St. Stiftet: 23. juni 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 7.449.138 kr., årets resultat 704.992 kr., egenkapital 20.284.567 kr., aktiver i alt 199.062.650 kr. Soliditetsgraden på 10,2 % er lavere end hos 81 % af de 19.182 virksomheder i branchen «Udlejning af erhvervsejendomme», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 704.992 kr. er højere end hos 71 % af de 19.182 virksomheder i branchen «Udlejning af erhvervsejendomme», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 19 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Holmager Ejendomme ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
- Adresse
- Holmager 2, 6940 Lem St
- Kommune
- RINGKØBING-SKJERN
- Stiftet
- 23 Jun 2018
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- forestå drift og udlejning af landbrugsejendomme
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-12-21
- Binavne
- E. Holmager Ejendomme ApS Kedelvej ApS M. Holmager Ejendomme ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39668556 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Holmager 2, 6940 Lem St
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,5%
▲ 1,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,05
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
10,2%
▼ 0,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
55,9%
▲ 55,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
19182 virksomheder i «Udlejning af erhvervsejendomme»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 7.449.138 | 9.200.408 | 8.848.039 | 6.628.269 | 6.359.525 |
| Resultat før skat | 44.921 | -88.415 | 737.992 | 5.092.244 | 1.669.219 |
| Årets resultat | 704.992 | 452.189 | 236.693 | 3.947.846 | 1.255.328 |
| Egenkapital | 20.284.567 | 19.579.575 | 19.127.386 | 18.890.693 | 14.942.847 |
| Aktiver i alt | 199.062.650 | 176.913.496 | 181.463.742 | 180.612.090 | 159.101.426 |
| Omsætningsaktiver | 3.664.896 | 6.022.399 | 7.685.152 | 920.911 | 13.322.083 |
| Kortfristet gæld | 3.497.274 | 21.923.213 | 24.011.592 | 22.057.269 | 35.038.143 |
| Gæld i alt | 177.887.277 | 155.830.805 | 160.364.130 | 160.327.230 | 143.047.566 |
| Soliditetsgrad | 10.2% | 11.1% | 10.5% | 10.5% | 9.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
MR HOLDING, LEM ApS Siden 27 Dec 2024100% Ejer
Ledelse
1-
Mourits Rahbek Siden 23 Jun 2018Direktør
Produktionsenheder
1Holmager Ejendomme ApS
P-nr. 1023732242
Holmager 2, 6940 Lem St
Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
Miljøregulering
6 lokation(er)Bjarne Møller Jensen
Vesteragervej 1, 6900 Skjern
Husdyrbrug
HG § 1 stk 1 - Husdyrbrug der ikke har eller kan få en godkendelse, men med et dyrehold indenfor intervallet 75 < DE ≤ 250 DE (IED grænsen) og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Omfattet af regelmæssige tilsyn Øvrige husdyrbrug større end 3 DE, omfattet af lokaliseringsgodkendelser. Forudsat at disse var omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017. Øvrige husdyrbrug, der ikke har en godkendelse/tilladelse med et dyrehold indenfor intervallet 3 < DE ≤ 75 DE og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Pelsdyrfarme som ikke har en godkendelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 25 < DE ≤ 250 DE Omfattet af brugerbetaling Pelsdyrfarme, som ikke har en tilladelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 3 < DE ≤ 25 DE Alle omfattet af brugerbetaling
Tilsyn: Ringkøbing-Skjern Kommune
Holmager Ejendomme ApS
Vennervej 18, 6940 Lem St.
Husdyrbrug
HG § 1 stk 1 - Husdyrbrug der ikke har eller kan få en godkendelse, men med et dyrehold indenfor intervallet 75 < DE ≤ 250 DE (IED grænsen) og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Omfattet af regelmæssige tilsyn Øvrige husdyrbrug større end 3 DE, omfattet af lokaliseringsgodkendelser. Forudsat at disse var omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017. Øvrige husdyrbrug, der ikke har en godkendelse/tilladelse med et dyrehold indenfor intervallet 3 < DE ≤ 75 DE og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Pelsdyrfarme som ikke har en godkendelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 25 < DE ≤ 250 DE Omfattet af brugerbetaling Pelsdyrfarme, som ikke har en tilladelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 3 < DE ≤ 25 DE Alle omfattet af brugerbetaling
Tilsyn: Ringkøbing-Skjern Kommune
Holmager Ejendomme ApS
Hestkærvej 11, 6900 Skjern
Husdyrbrug
H § 11 - Husdyrbrug, som er godkendt efter tidligere gældende regler i husdyrbrugloven til husdyrbrug indenfor intervallet 75 < DE ≤ 250 - svarende til en §11 godkendelse eller §11, stk 3 tillæg - omfattet af BAT (kategori 1b) Pelsdyrfarme, som er godkendt efter de tidligere gældende regler i husdyrbruglovens § 11 og omfattet af bekendtgørelse om pelsdyrfarme indenfor intervallet 25 < DE ≤ 250 - omfattet af BAT (kategori 1b)
Tilsyn: Ringkøbing-Skjern Kommune
Holmager Ejendomme ApS
Fårborgvej 5, 6900 Skjern
IE-sohold, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse sohold. (kategori 1a)
§ 16 a, stk 2 nr. 1 - Sohold som er godkendt efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 (kategori 1a) Sohold må ikke etableres uden kommunalbestyrelsens forudgående godkendelse, hvis husdyrbruget har 1) flere end 750 stipladser til søer,
Tilsyn: Ringkøbing-Skjern Kommune
Holmager Ejendomme ApS
Holstebrovej 95, 6900 Skjern
Husdyrbrug
HG § 1 stk 1 - Husdyrbrug der ikke har eller kan få en godkendelse, men med et dyrehold indenfor intervallet 75 < DE ≤ 250 DE (IED grænsen) og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Omfattet af regelmæssige tilsyn Øvrige husdyrbrug større end 3 DE, omfattet af lokaliseringsgodkendelser. Forudsat at disse var omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017. Øvrige husdyrbrug, der ikke har en godkendelse/tilladelse med et dyrehold indenfor intervallet 3 < DE ≤ 75 DE og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Pelsdyrfarme som ikke har en godkendelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 25 < DE ≤ 250 DE Omfattet af brugerbetaling Pelsdyrfarme, som ikke har en tilladelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 3 < DE ≤ 25 DE Alle omfattet af brugerbetaling
Tilsyn: Ringkøbing-Skjern Kommune
Holmager Ejendomme ApS
Lemvej 2B, 6900 Skjern
Husdyrbrug
§ 16 a - Husdyrbrug, som er godkendt efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 med en ammoniakemission E: E > 3.500 kg NH3-N pr. år - ikke IED (kategori 1b)
Tilsyn: Ringkøbing-Skjern Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | 205.845 DKK | 45.276 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 4.815.846 DKK | 1.059.476 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MR HOLDING, LEM ApS (CVR 25147871)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver landbrugsejendomme, forestå.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.