Holte Vinlager Import ApS
CVR 87 85 20 16 · Værløse · Engroshandel med vin og spiritus · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Holte Vinlager Import ApS har CVR-nummer 87852016. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med vin og spiritus (branchekode 463420). Adresse: Lejrvej 7, 3500 Værløse. Stiftet: 6. november 1978. Status: aktiv. Antal ansatte: 4. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.867.957 kr., årets resultat 117.033 kr., egenkapital 1.174.015 kr., aktiver i alt 17.533.421 kr. Soliditetsgraden på 6,7 % er lavere end hos 69 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 117.033 kr. er højere end hos 77 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 24 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Holte Vinlager Import ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med vin og spiritus (463420)
- Adresse
- Lejrvej 7, 3500 Værløse
- Kommune
- FURESØ
- Antal ansatte
-
4
1997 2018
- Telefon
- 70253252
- od@premier-cru.dk
- Stiftet
- 6 Nov 1978
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- import og salg af vin og spiritus samt hermed beslægtede varer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-09-04
- Binavne
- Premier Cru ApS
- Sekundære brancher
- Detailhandel med drikkevarer (472500)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK87852016 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 213800IE7TGX1V58CE07
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lejrvej 7, 3500 Værløse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
10,0%
▼ 2,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,50
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
6,7%
▲ 1,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-12,1%
▼ 12,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
600 virksomheder i «Engroshandel med vin og spiritus»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.867.957 | 2.321.616 | 2.434.338 | 1.383.553 | 1.891.034 |
| Resultat før skat | 150.042 | 171.188 | 354.224 | -292.557 | -266.428 |
| Årets resultat | 117.033 | 133.144 | 569.648 | -306.976 | -209.544 |
| Egenkapital | 1.174.015 | 1.056.982 | 923.838 | 354.192 | 661.167 |
| Aktiver i alt | 17.533.421 | 20.529.825 | 20.130.529 | 15.487.325 | 12.872.625 |
| Omsætningsaktiver | 16.987.455 | 20.096.187 | 19.806.079 | 15.207.335 | 12.592.635 |
| Kortfristet gæld | 11.338.834 | 14.550.713 | 19.206.691 | 15.133.133 | 12.211.458 |
| Gæld i alt | 16.359.406 | 19.472.843 | 19.206.691 | 15.133.133 | 12.211.458 |
| Soliditetsgrad | 6.7% | 5.1% | 4.6% | 2.3% | 5.1% |
| Ansatte (gns.) | 5 | 4 | 4 | 3 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Holte Vinlager Holding ApS Siden 4 Sep 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Claus Hegelund Nielsen Siden 18 Aug 2023Adm. dir.
Produktionsenheder
1Holte Vinlager Import ApS
P-nr. 1002779822
Lejrvej 7, 3500 Værløse
Engroshandel med vin og spiritus (463420)
👥 4 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Holte Vinlager Holding ApS (CVR 44213885)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver spiritus, vin, import.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.